Je to jistě zajímavé a asi i vhodné řešení, zvláště pokud plánuješ novou kuchyňskou linku. Vyjde to skutečně dráž a neřekl bych zrovna, že o trochu. Na druhou stranu je možnost zvolit jeden spotřebič trošku nadupanější a ten druhý v nižší cenové kategorii. Dají se nakoupit i zvýhodněné sady, ale tam se dělají větší kompromisy. Předpokládám, že netrváš na tom mít vše od jedné značky. Co se rozměrů týče, tak na čtyřhořákovou varnou desku potřebuješ skříňku 60 cm. Potřebné rozměry jsou v montážním plánku konkrétního spotřebiče, které najdeš zpravidla ve fotogalerii výrobku.
Při výběru varné desky bych volil model s WOK hořákem - to je velký hořák s velkým výkonem (i když u levnějších modelů bude mít taky okolo 3 kW). Rozhodně bych nevolil žádné plecháče, takže v úvahu připadá skleněná varná deska.
Cenově i designově je mi sympatický tento model:
Amica PGCZ 6411 W za nějakých 3.600,- (dělá se v bílém a černém provedení). Má navíc velmi dobré uživatelské reference.
V úvahu by připadal ještě papírově mírně lepší model
Concept PDV 7160 za cca. 4.400,-, ale u něj lidi dost hudrují na ergonomii.
Co se týče trouby, tak bych při definitivním řešení volil dostatek funkcí a komfort při rozumné ceně. S uvedeným rozpočtem je třeba zapomenout na vychytávky jako je teplotní sonda, ukládání receptů nebo funkci parní trouby. Naopak bych se zcela jistě nevzdával grilu, horkovzduchu a pyrolytického čištění. Koukal jsem co je nyní k mání za relativně přijatelnou cenu padla mi do oka
Gorenje BO P637E11X, která se dá koupit za cenu těsně pod 9 tisíc. Navíc je velmi úsporná, což taky není k zahození. Existuje i její méně výkonná, o něco hlučnější a také o dost levnější sestřička
Gorenje BO P635E20X, která se dá koupit za 6.300,-.
K cenám je třeba připočítat dopravu a montáž - minimálně u varné desky bych část týkající se připojení plynu a seřízení plynových trysek zcela jistě svěřil odborníkovi. Některé obchody nabízejí i službu, kdy při objednání výrobku spolu s montáží účtují celou dodávku ve snížené sazbě DPH, pokud se jedná o montáž do bytu - chce se to zeptat a spočítat si, co bude levnější.
S cenou se tedy dostáváme na 13 tisíc + nějakých 1.500,- za montáž. To už není o trochu, ale celkem o dost. Na druhou stranu za tyhle peníze už získáš dobré vybavení. Při volbě levnější trouby je to pak 10 tisíc + 1.500,- za montáž.
Před koupí je dobré zkontrolovat, zda troubu utáhne stávající jistič. Vestavné trouby mají zpravidla vyšší maximální příkon než trouby u sporáků. Zatímco typická trouba u kombinovaného volně stojícího sporáku má příkon okolo 2 - 2,5 kW, uvedená vestavná si umí brát 3,3 kW a pokud je velikost jističe už tak na hranici, tak to může být problém. U levnější trouby tenhle problém skoro odpadá, protože tak má příkon 2,7 kW.
Použil jsem konkrétní modely, ale jsem přesvědčen, že varná deska je na poměr designu, parametrů a referencí vůči ceně velmi dobrou volbou a co se týče té trouby, tak tu bych si koupil i sám, kdybych jí měl kam umístit.