ostre noze jake?

Kvalitní suroviny a nástroje jsou základ úspěchu. Jak je poznat, kde je koupit?

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod audis 1. 9. 2012 15:16

Jaky kuchynsky nuz koupit, aby byl fakt ostry a ostry chvili zustal? Pouziti na vsechno a krajeni vysusene sunky na tenke platky. Co doporucite? Velikost stredni a velka, dva noze staci.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Swordman 3. 11. 2012 22:31

Žiadny nôž nezostane večne ostrý. Záleží hlavne na tvojich finančných možnostiach.
Vo všeobecnosti platí, že čím kvalitnejší nôž, tým dlhšie je ostrý, ale vyžaduje si zároveň aj vyššiu starostlivosť pri brúsení ( je lepšie zveriť brúsenie profesionálovi alebo zakúpiť si aspoň lepšiu brúsnu sadu, prípadne kamene - ale tu je treba prax pri brúsení na kameňoch ).
Takže ak kúpiš lepšie nože, počítaj s tým, že ak ich chceš udržať ostré, tak budeš musieť niečo minúť za pravidelné ostrenie. Väčšina nožov je od výrobcu strojne nabrúsená na čo najdlhšiu výdrž ostrosti s pomerne tupým uhlom s mikro vrúbkami, nie na najlepšiu ostrosť. Ďalšie preostrenie je v domácich podmienkach prakticky nemožné pri zachovaní pôvodnej geometrie od výrobcu ( Okrem kvalitných japonských nožov, ktoré sa brúsia na kameňoch ). Takže treba rátať s tým, že si pri domácom ostrení budeš musieť zmeniť geometriu ostria
( čiže sa narobíš a potrebuješ kvalitný brúsny matroš ).

K tým nožom: vhodný by bol pre teba nejaký kvalitný mäsiarsky porcovací nôž na tú šunku ( alebo niečo podobné - myslím tým nôž, čo sa používa na rezanie skôr ťahom ako nejaký kucharák, ktorým sekáš trebárs cibuľu ) . Hodne záleží aj od výšky šunky, stupňa suchosti a podobne.

Ovšem ak si kúpiš trebárs brúsny kameň NORTON CRYSTOLON ( najlepšie 8" veľkosť ) a brúsnu sadu Spyderco Tri-Angle Sharpmaker, Model 204MF SC204MF ( kupoval som na noze-nuz.com ), tak v podstate zvládneš nabrúsiť akýkoľvek nôž okrem keramiky. Ešte je vhodný podstavec pod kameň, aby ti kameň nelietal. Na Nortone vyhrubuješ geometriu ( trebárs uhol 20-25°)a na sade Spiderco len preostruješ 30°uhol ostria na keramických kameňoch.
Kľudne ti potom stačia aj nože z rady tescoma AZZA. Ja mám doma malý ( na ovocie ) a stredný univerzálny ( na všetko ), možno by si využil prípadne porcovací ( sú tri veľkosti ) alebo kuchársky ( tiež tri veľkosti ).
Kupuj ale tak, že si aspoň reálne pozrieš v obchode, nie cez net, lebo nebudeš mať ani predstavu, čo kupuješ. ( lepšie vidieť skutočný kus, prípadne chytiť do ruky ).

Alebo si vyber nejaké iné na noze-nuz.com, myslím, že tam niekde bol aj test kuchárskych nožov robený profi kuchárom.
http://www.noze-nuz.com/recenze/test_ku ... h_nozu.php
MB ASUS A7V600-X,Athlon XP 2500+ Barton , 1791 MB RAM ,Radeon 9200SE 128MB, Audigy 2, LG GSA 4163B,LG GSA 4081B, HDD: WD500GB PATA,Seagate Baracuda 80GB SATA,WD200GB SATA,
CRT Belinea 17", Zdroj CHIEFTEC CFP-400-12G
Swordman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 4. 11. 2012 10:14

Dik za vycerpavajici informace i v kontextu pouziti.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seterwohipikule 17. 11. 2012 18:01

http://www.noze-nuz.com/akce/santoku.php

Co říkáte na tento? Docela o něm uvažuju.
Bablbam.
seterwohipikule
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Swordman 24. 12. 2012 09:37

Je to dobrý nôž. Sám som ho mal, ale kupoval som ho ako darček, čiže som ho nepoužíval.
Ale je dobre urobený, sendvičová ( vrstvená oceľ ). Dodajú ti ho v krabičke aj s takým sprievodným návodom ( ale v nemčine a angličtine to bolo tuším ).
Je to sortiment z katalógu DICK.
Za tú cenu je to veľmi dobrá kúpa.

Ale pozor, je to kuchársky nôž ( krájanie mäsa, zeleniny a pod. ).
Nie je to univerzálny nôž, ale na dané účely je vynikajúci.
MB ASUS A7V600-X,Athlon XP 2500+ Barton , 1791 MB RAM ,Radeon 9200SE 128MB, Audigy 2, LG GSA 4163B,LG GSA 4081B, HDD: WD500GB PATA,Seagate Baracuda 80GB SATA,WD200GB SATA,
CRT Belinea 17", Zdroj CHIEFTEC CFP-400-12G
Swordman
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků