Rizoto

Nevíte, co uvařit k obědu? Tady je kategorie, kde hledat inspiraci

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Kirkwood 6. 2. 2009 15:22

Slonik: pravda, od té doby, co připravuji všechny ingredience dohromady, tak mi takhle rizoto chutná nejvíc.
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 6. 2. 2009 16:13

a na závěr ho necháš aby se trochu lepilo, ne? ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 6. 2. 2009 16:18

Slonik: to dělá ta rýže, zkoušela jsem ji proplachovat a pak vařit a nic nepomohlo, hold je to kulatozrnná rýže ;-)
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 6. 2. 2009 18:03

proto jí taky nerad ...
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 3. 2009 00:55

Ale třeba paella se jim nelepí, tak asi udělat to z parboilded rýže a bude to nelepivé a přitom vařené v hromadě.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 3. 2009 11:25

Chcete recept na rozoto pro líné? Peče se v troubě úplně samo celou hodinu a nemusíte do něj vůbec ani koukat. Na závěr jen posypete sýrem a můžete jíst. Tady je:
1hrnek rýže, 2 hrnky vody, 1cibule, 2 :-) papriky, 3 rajčata, 1/2-1 sášek mraz.zeleniky mrkev a kukuřice, krůtí, kuřecí, nebo vepřová konzerva ve vl.šťávě/nějaká slušná, aby tam nebyly hnusy/, koření vegeta, nebo co kdo rád.
Na tuku zpěníme cibuli, orestujeme syrovou rýži, zalijeme vodou, přidáme zeleninu na drobné kousky, není.li, lze vynechat, přidáme mraženou zeleninu a rozmělněnou konzervu. Na tuku z ní jsme zpěnili cibuli. Okořeníme vegetou, promícháme, zakryjeme pokličkou a na 180 st.C pečeme v troubě celou hodinu. Nekoukáme do toho. Na závěr vypneme troubu, sundáme pokličku, nespálíme se o hrnec jako já, posypeme sýrem, přidáme kyselou okurku a dobrou chuť!
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sous chef 5. 12. 2009 14:19

a co tak safranove rizoto :) alebo si spravime zaklad z arborio ryze. Orestovanim salotky, pridanim uvedenej ryze, chvilkovym prazenim, spetka soli, zalejeme bielim vinom. (na 300g ryze cca 2dl. vina) zredukujeme a dolievame vopred pripravenym zeleninovym vyvarom. Varime do zmeknutia, alebo do polomeka. Ak pocitame s tym, ze takto pripraveny zaklad budeme este tepelne upravovat. Pocas celej doby varenia, miesame, aby sa nam dostatocne vylucil skrob, ktory ryza obsahuje. Tym docielime jej vybornu kasovitu strukturu pred podavanim.
sous chef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 12. 2009 12:41

sous chef: Přesně tahle "pravá" kašovitá rizota nemám vůbec rád. Blemcavá rýže mi nesmí do dílny
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sous chef 12. 12. 2009 21:38

zalezi od chuti.. na druhej strane je zas velmi vela ludi, ktory to maju velmi radi... musis vyskusat, ci na to nalakas zopar konzumentov.
sous chef
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 13. 12. 2009 15:22

Já vařím pro rodinu a přátele a nikoho z nich na lepivou rýži nenalákám.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alibagil 16. 2. 2011 15:05

to Slonik: promiňte, ale to co si vaříte podle receptu na první straně, to není rizoto! Je to rýže smíchaná se vším, co jste našel v ledničce, nemůžete použít dlouhozrnnou rýži, masox, jakési lečo, eidam!!! atd. a říkat tomu rizoto, to je urážka jinak skvělého pokrmu! Úplně jsem si vzpomněl na školní jídelnu 8-S .
alibagil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 21. 2. 2011 15:55

Právě že mě tohle "rizoto" po česku chutná a absolutně nesnáším rizoto z rýže arborio, které se lepí. Zrovna tohle mi ve školní jídelně hodně moc chutnalo zatímco to pravé risotto jsem si dal asi dvakrát (v docela dobré restauraci) a ani jednou jsem ho nedojedl. Z technického hlediska souhlas - snad jen že risotto a rizoto není úplně totéž.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alibagil 25. 2. 2011 09:11

Rizoto a Risotto pochopitelně je to samé, jde pouze o překlad, to jen v naší zemi se za dob bolševika "zmrvilo" mnoho jídel k nepoznání, dalším dobrým příkladem jsou těstoviny, v Itálii lehké jednoduché pokrmy, u nás ultrasyté hromady plné smetany, kterou by pravý ital měl na měsíc. Pravé rizoto z rýže arborio nebo carnaroli se vůbec nelepí, právě naopak, zrníčka by měla být pevná, klást při skusu trochu odpor, nikoli rozvařená. Docela by mě zajímalo, v jakých restauracích jste si dal italské rizoto a jestli Vám pravé opravdu přinesli, já osobně bych si ho objednal jen v opravdu špičkové restauraci, jinde bych se bál, že ingredience ošidí (vývar z kostky, nesprávný sýr atd), což je u tohoto pokrmu okamžitě poznat, stejně jako nesprávný postup. Možná by stálo za to si ho udělat doma, přesně tak, jak má být, moc nevěřím, že byste ho poté nevyměnil za to, které děláte nyní. Ale samozřejmě se to stát může, možná Vám to jídelnové opravdu přirostlo k srdci, každý máme nějakého kuchařského-chuťového kostlivce ve skříni, nebo možná Vám nesedí ta krémová konzistence a máte raději rýži trochu sušší a v tom případě bych Vám doporučil jiný pokrm, jmenuje se Paella a vzhledem k tomu, že máte rád klobásy chorizo, mohlo by to být pro Vás to pravé. Receptů je bezpočet, za všechny jeden: http://www.apetitonline.cz/recepty/3108 ... masem.html
alibagil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod seterwohipikule 27. 2. 2011 10:20

Tady si zas někdo hraje na gurmána :) co je na tom, že si dělá rizoto "co dům dá"? Dělám ho taky. A chutná mi.
Bablbam.
seterwohipikule
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 2. 2011 20:42

Jasně, Babica to taky dělá a jak je slavnej!
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků