Domácí výroba másla

Tajné postupy, rady a tipy. Co v kuchyni nikdo jiný neumí

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod dama 55 29. 6. 2010 21:14

Už jste někdo zkoušel si doma ze šlehačky udělat vlastní domácí máslo? Narazila jsem na postup na internetu, vyzkoušela to a cca za 10 minut je hotové ze dvou šlehaček. Chuť, nesrovnatelná, zbylé podmáslí se zužitkuje taky. Má s tím někdo taky zkušenost?
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2010 07:11

No, mě se to jednou podařilo náhodou - nechal jsem šlehačku moc dlouho šlehat.
Podle mého názoru ale pravé máslo z kupované (a tedy pasterované) šlehačky vyrobit nejde. Pokud je mi známo, tak má být šlehačka pro výrobu másla mírně zkyslá a to u té pasterované nejde. Možná proto se ti zdá, že to máslo je lepší, protože je sladší (ale to si stejně tak můžeš rozpustit a trochu dosladit). Navíc cenově je to úplně jinde.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 30. 6. 2010 10:24

Pasterovaná být může, to je koneckonců každá, ale nesmí obsahovat stabilizátor, takže to nejde z žádné v kelímku, ani z krabičky, musí být z tetrapacku pouze pasterovaná. Je to spíš jen tak pro chuť a co se týká ceny, chleba doma upečený je taky "cenově někde jinde" a ten koupený se často nedá vůbec jíst. Doma pečené pečivo je taky jiné, než z obchodů, aspoň v tom chvíli nemám kdejaké barvivo na přírodní bázi, aby to vypadalo líp. Celé to není o tom, že odteďka si máslo dělám doma.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 1. 7. 2010 07:36

Kdysi jsem byl na minipochodu Máslovická šlápota. Trasa končila v obci Máslovice, kde se před muzeem másla konalo tradiční stloukání másla. Musím říct, že utlouct máslo ve starém dřevěném tlouku byla docela dřina, ale stála za to. Máslové akce pořádají 2x ročně (zpravidla duben a září), takže kdo jste z Prahy či okolí, vřele doporučuji. A pokud už na máslo není chuť, dá se pokračovat výbornou medovinou z produkce nedalekého Výzkumného ústavu včelařského.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 7. 2010 15:26

Za komančů se to povedlo mockrát, před bouřkou vše kyslo, takže následná výroba šlehačky šla do másla.
Myslím, že problém je s homogenizací, žádné přídavky tam nejsou. Ale ta v krabičce z Kauflandu se dělí sama, takže je problém s použitím v šlehačkové láhvi, s tou by to mělo jít.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 7. 2010 14:18

Tu z Kaufu jsem nezkoušela, měla jsem ji z Makra. V orig.másle je smetanový zákys, ale nutné to není a chuťově mi to tam nechybí. Dělala jsem dvě, protože samozřejmě Makro to prodává po čtyřech kusech a z litru máslo nemám v čem dělat. Z půlky mám normální a z druhé bylinkové a obě jsou moc dobrá. Jen tomu neochucenému trvalo asi 24 hod. než se nějak ustálillo a přestalo se drobit při mazání. Moc se to nedá dlouho skladovat, mám to v clip krabičkách a ještě ve fresh fólii, ale velkou výdrž tomu nedávám - proč taky. Udělat a sníst to rychle je asi nejlepší.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků