Rychlost chladnuti caje

Diskuze na témata, která se přímo netýkají vaření a jídla

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Ares952 3. 5. 2006 21:28

Proc caj s medem chladne rychleji nez caj bez medu? Dokaze mi to nekdo vysvetlit? Nebo je to jen muj pocit?

(nevim zda to patri presne sem, ale nic jienho jsem nenasel)
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 4. 5. 2006 20:26

Omlouvám se, ale myslím, že to patří nejspíš na smetiště, ač se to pití týká :)

K otázce - myslím si, že je to spíš tvůj pocit....
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MichaelJackie.S 25. 5. 2007 23:29

Teď spíše takovou úvahu proč dochází k určitému jevu. Jak ochlazujete čaj pokud ho potřebujete zchladit v kratším čase než je samostatné vychladnutí či míchání lžičkou? Já používám 2 různé způsoby ale druhý uvedený dá čaji jinou chuť. Zní to sice divně ale je to tak.

Způsob číslo 1.: přelijete čaj do jiného hrnečku a mezitím prázdný ochlazujete studenou vodou pak se čaj přelije z5 a totéž se udělá i s druhým hrníčkem a takto až do té doby než je čaj schlazen na rozumnou teplotu (cca 5 přelití) - pokud potřebuji tak používám tento způsob

Způsob číslo 2.: napustíte umyvadlo studenou vodou a ponoříte hrníček s čajem a pak už jen cca 5min než je čaj schlazen na podobnou teplotu jako u předchozího způsobu. Rozdíl ale je v tom, že když se čaje napiju tak mi přijde jak kdyby ho někdo zředil studenou vodou a to i když ho zamícháte. V prvním způsobu je čaj normální ale tento způsob dá čaji jinou chuť. (podobná chuť jako ledový čaj)

Co si o tomto myslíte? Čím by to mohlo být?
MichaelJackie.S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ares952 29. 5. 2007 04:27

mohlo by to byt tim, ze u zpusobu c.1. caj zvetra
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matik 27. 7. 2007 09:23

Jakožto absolvent vysoké školy s technických zaměřením bych se na tento problém podíval poněkud odborně.

1.Proc caj s medem chladne rychleji nez caj bez medu? Dokaze mi to nekdo vysvetlit? Nebo je to jen muj pocit?

Tak předně tato otázka je nekonkrétní. Nezáleží jen na tom, zda chladíte čaj s nebo bez medu, ale také na několika dalších faktorech a to:
a)materiál nádoby, ze které čaj chladíte. Pokud čaj nalijete do kovové (např. hliníkové) nádoby a jiný čaj třeba do skleněné nádoby, zjistíte, že se Vám ochladí za různou dobu. Kovy, a zvláště hliník, jsou výbornými vodiči tepla. Čaj v hliníkové nádobě předá teplo této nádobě a o to teplo, které ten čaj předal se čaj ochladí. Zatímco sklo nebo guma jsou horší vodiče tepla a tím pádem čaj v nich zůstane déle teplý. Jednoduše čím vyšší je tepelná vodivost materiálu, ve kterém je čaj nalit, tím dříve se ochladí. Kvantitativně se to vyjadřuje koeficientem teplotní vodivosti.
b)Okolní atmosférický tlak a teplota. Když dáte čaj do mrazáku, tak se vám ochladí na nějakou teplotu dříve než, čaj ponechaný v parném odpoledni na stole. To dá rozum, protože gradient teploty je v mrazáku vyšší.
Čím vyšší je gradient (rozdíl) teplot mezi teplotou čaje a teplotou okolí, tak tím rychleji se čaj začne chladit na nějakou teplotu. Podobně je to s atmosférickým tlakem. Jinak se bude ochlazovat čaj v ČR a jinak na Mount. Everestu.
c)malý vliv má i vypařovací plocha. Jinak se bude chladit čaj, který nalijete do vysoké úzké nádoby a jinak čaj v nádobě se širokým dnem. Zde musíte brát v úvahu různou plochu mezifázového rozhraní čaj-nádoba a čaj-okolní vzduch.

Ale abych se vrátil k původní otázce:

Pokud ohřejete stejný objem dvou čajů na stejnou teplotu, nalijete je do stejných nádob se stejnou plochou dna se stejným materiálem, oba čaje necháte chladnout ve stejně teplém prostředí a pokud za těchto podmínek do jednoho čaje přidáte med, tak ten čaj s medem se ochladí o trošku dřív
. Proč? Jednoduše viz. bod b). Teplota medu je zřejmě menší než teplota čaje a pokud smícháte čaj s medem, tak tím snížíte teplotu tohoto čaje. Teplota čaje s medem bude nižší než teplota čaje bez medu a tedy čaj s medem se bude ochlazovat z nižší teploty. Gradient (trozdíl) teplot čaje s medem a okolí je menší než gradient (rozdíl) teplot čaje bez medu a okolí a tím tedy čaj s medem má nižší gradient a ochladí se na okolní teplotu o trošičku dřív. Rychlost vypařování u čaje bez medu bude sice o něco vyšší, ale tu ztrátu způsobenou snížením teploty druhého čaje s medem už nedožene. V tomto případě je ovšem rozdíl v chladnutí velmi malý. Odborně se to kreslí do grafu - křivku chladnutí. Závislost teploty nějaké látky na čase při ochlazování za konstantního tlaku, kdy teplota okolí je nižší než teplota ochlazované látky.
Naposledy upravil Matik dne 15. 8. 2007 23:32, celkově upraveno 1
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Matik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michee 9. 8. 2007 18:33

Mě je to celkem jedno jak dlouho trvá chladnutí čaje.......já si vždy udělám čaj, donesu do pokoje a piji ho třeba až za hodinku, kdy mám jistotu, že je tak akorát na pití - táta si třeba ráno čaj chladí (na pitelnou teplotu - ne do studena) v kastrůlku se studenou vodou :-).
Kick the baboon....
michee
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků