Prosím o vysvětlení..

Diskuze na témata, která se přímo netýkají vaření a jídla

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Kirkwood 23. 10. 2008 12:41

Ahoj všem.
Chtěla bych se zeptat, jak se může v ledničce vytvořit plíseň? Nějak mi to hlava nebere.. :-l
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 23. 10. 2008 13:11

normalne:-) vycisti a neres.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 23. 10. 2008 13:39

Já to řešit musím, protože to není moje lednička (přítelovo rodičů) a docela mně to zarazilo a nechci si tam už dávat svoje jídlo. Takže musím vyřešit nějakou prťavoučkou ledničku do pokoje.. :-(
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kniter 23. 10. 2008 13:46

Nieje tam moc zima. vydrz jedla sa tolko nepredlzuje ako v mraznicke. Aj ked jedlo vyberes, zbytky odkvapnute, alebo co sa obtrely o nieco ine sa zacnu kazit. A hlavne ked sa casto otvara. Ked ma autoodmrazovanie niekedy stekaju po stenach kvapky. Umyt.
Princip chladnicky a spravne ulozenie jedla v nej.
Bezelektricka chladnicka co chladi namrazenymy naplnmi nepomoze. V lete do vecera bude v nej vsetko tiect.
K♥N♥I♥T♥E♥R loves Galaxy S5 neo+32GB

Zoznam aplikácií pre Nokiu :arrow: http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=1093900
Kniter
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 23. 10. 2008 13:51

Možná to bude i kvůli tomu, že lednice je doslova přecpaná.. A zbytky tam nechávají věčně. Např. tam i cpou zbytky pro slepice, myslím si, že do ní dávají i jídlo, které je ještě teplé.. Ty kapky tam tečou pořád a nikoho nezajímá, že se mají utírat..
Nj, já jim radit nebudu. Protože když jim něco řekneme, tak říkají že jsme nějak moc chytrý a nebo na nás koukají jako na cvoky..
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 23. 10. 2008 15:17

ona se dokaze vytvorit, proc by ne, staci vlhko nebo nejaky dostatecne zapomenuty produkt :)

my mame s lednickou docela potiz, furt se v ni delaji louze vody, jestli je ucpany vzadu ten odtok na srazenou vodu nebo co...ale nekdy to fakt clvoeku vytece na nohy...a kdybych to furt nevytiral, tak se tam plisen taky udela, staci, kdyz je v te louzi vody neco polozeneho...
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 23. 10. 2008 17:38

Nj, ale tam se ta plíseň utváří v plastové krabičce, kde skladují tavené sýry, v lištách, kterými jsou olemovány police, do úplně horní police se nedívám, protože bych tam možná narazila i na něco horšího :-!
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vinnetou1 23. 10. 2008 18:52

Dle mého vše vysvětluje čistota, tedy spíše nečistota skladovaných věcí a doba uložení. Pokud to tak poroste dál bez další údržby jednoho krásného dne se sama zvedne a uteče. Živá na to bude dost :). Dokážu si to představit, moje babička a děda na hygienu nehledí, oni teda samozřejmě myslí, že ano (pro ně to je jistě dostatečné, hlavně když je jim dobře), o nádobí škoda mluvit, to je teprv extra. Už čas tam nechodím.
Vinnetou1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 23. 10. 2008 19:21

Vinnetou1: No už divně chrčí a píská, a to jí mají cca 3 - 4 měsíce.
Tak s nádobím mám tady taky horor. Vždy si musím před vařením prohlédnout náčiní a hlavně hrnce. Po znovu umytí můžu začít vařit :-)
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 23. 10. 2008 20:43

tam bych teda ani nezacinal.... :D
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 23. 10. 2008 23:10

Kirkwood: Plíseň v ledničce znamená, že se něco dělá špatně. Podle toho co jsi napsala, se s tou ledničkou zachází špatně úplně ve všech ohledech.

Dávat do lednice cokoli co je horké je jedna z nejhoších věcí co můžeš v kuchyni udělat. Teplé jídlo způsobí, že v lednici zkondenzuje voda a ty kapičky jsou ideálním přenašečem plísně. Kromě toho v lednici prudce vzroste teplota (často i +3°C či více), což má jednak negativní vliv na všechny uchovávané potraviny(nárůst teploty je opět ideální pro plísně), jednak zbytečně opotřebovává ledničku a navíc enormně zvyšuje spotřebu energie. Potraviny se v lednici vlastně zapaří (něco jako když dáš teplý chleba do igeliťáku).
Přecpanost je rovněž problém a to hned z několika důvodů: jednak přístroj není schopen efektivně chladit, potraviny jsou na sebe připláclé, takže vzájemně přebírají pachy a nakonec i ty plísně a navíc se pak snadno zapomene na nějakou věc, která měla být už dávno snědena nebo vyhozena. Neméně důležité je zachovávat u vkládaných potravin pravidlo FI-FO :-).

Ukládání krmiva pro zvířata snad nepotřebuje komentář :shock:

Co dělat?
Nejlevnějším opatřením je nedávat do lednice teplé věci. Nepřecpávání lednice je pak druhým poměrně snadno dosažitelným opatřením. Dalším opatřením je nejprve si rozmyslet co vlastně v lednici chci a pak teprve otvírat dvířka (tedy minimalizovat dobu otevření dvířek). Na skladování krmiva bych raději volil separátní přístroj - předpokládám, že krmivo se v lednici skladuje pouze část roku, takže by stačila i nějaká bazarovka.
Možná by pomohlo posílit kapacitu ledničky. Pokud by se naskytla koupě nové, doporučoval bych vzhledem ke stylu využívání model vybavený antibakriální ochranou (v podstatě se jedná o úpravu vnitřního povrchu ionty stříbra, které bakterie spolehlivě vraždí (pro člověka jsou netoxické).

Osobně považuji za optimální kapacitu chladničky pro dvě osoby nějakých cca. 165 litrů chladícího prostoru + cca. 70-90 litrů mrazího prostoru ideálně rozděleného na dvě zóny (mírné a hluboké mražení). Snad mě nebudete kamenovat za reklamu, ale nedávno jsem si pořídil úžasný kousek - ledničku, která je chytřejší než já ;-) - v uvedených rozměrech spotřebuje podle výrobce 0,65 kWh/den a ve skutečnosti je to ještě méně a je absolutně tichá. http://www.haier.cz/chlazeni/Kombi/HRF349AA/ (Jo to zrcadlo co je na ní mírně, ale opravdu jen velmi mírně "zeštíhluje" 8-D )

-----------------
K tomu nádobí a čistotě v kuchyni. Když jsem u rodičů, tak začínám taky generální očistou všeho co i jen potenciálně přichází do styku s věcmi, které se pak jedí. Kdysi jsem to okomentoval poznámkou, že pokud bych měl něco takového v kuchyni na táboře (normální louka a stany, polní kuchyně) a někdo mi na to přišel, tak bych mohl jít až na dva roky do kriminálu. Půl dne se mnou nemluvila ani klika od dveří ... :-[
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 24. 10. 2008 14:27

Slonik: First In First Out :-D (to se u přítelovo rodičů rozhodně nepraktikuje) děkuji mockrát ;-) ale nemohu takové poznámky použít na přítelovo rodiče :-( Oni vše dělají proti mému a přítelovo gustu, takže nejlepší bude se odstěhovat.. Ale stěhování je ještě v nedohlednu :-/ :-(
Hledám ledničku do 85 cm s hloubkou maximálně 45 cm a hlavně tichou. Chci si jí dát k nám do pokoje ;-)
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 10. 2008 14:31

Je vidět, že jsi ještě všechno z ekonomiky nezapomněla :tleskani

No a kolik za ledničku chcete / můžete ;-) dát? Kolik může žrát proudu? Měla by mít alespoň malý mrazící prostor?
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 24. 10. 2008 14:57

To jsme si říkali a počítali v Provozu obchodu ;-) nj, ještě si na "něco" vzpomenu :-D
Já bych za ni dala 5.000,- (mám pro ni i budoucí využití v našem bydlení) tak kolem 0,40 KWh nemusela by mít mrazící prostor. Našla jsem si tuhle http://www.eproton.cz/Asp/DescrView.asp ... NZ=a5x1120 ale ráda bych viděla, jak vypadá vevnitř..
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 10. 2008 15:12

Vinnetou1 píše:Pokud to tak poroste dál bez další údržby jednoho krásného dne se sama zvedne a uteče. Živá na to bude dost :)


To mi připomíná úryvek z jedné z knížek (mého oblíbeného) Douglase Adamse:

Prošel kolem několika sudů od piva a hromady teranských kostí a nakonec se k lednici dostal. Šáhl dovnitř, vyndal dvě nejméně chlupaté věci, hodil je na stůl a pět minut upřeně pozoroval. Když za tu dobu neprojevily žádnou ochotu se pohnout, prohlásil je za snídani a zhltnul je.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků