Chutná vám řecká kuchyně? (Musaka)

Suši, kimchi, enchiladas, sač-cha, ale klidně i boršč

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod iva 5. 2. 2006 19:10

Urcite jste mnozi byli v Recku a ochutnali jejich tzatziky, musaku, jejich gyros, zachutnalo vam vonave ouzo (vzdalene, ale opravdu vzdalene bych to prirovnala k ceske slivovici, je to stejná síla, ale ouzo voni prijemneji...) Uz me ty mrazy trochu lezou krkem, tak si alespon takhle vzdalene pripominam leto.... Doma delam bramborovou musaku, ale lze ji hodne kombinovat, treba s lilkem, atd....

Bramborová musaka

1 kg brambor, 1/2 kg mletého masa, 1 pórek, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 vejce, 1 cibule, 15 dkg strouhaného sýra, rajčatový protlak, olej, pepř a sůl, oregano

Oloupané brambory nakrájíme na kolečka. Mezitím na pánvi opečeme nakrájenou cibuli, ke které přidáme mleté maso, trošku protlaku a oregano. Vše asi 10 minut dusíme. Pórek nakrájíme na kolečka, přidáme k masové směsi a krátce podusíme. Smetanu smícháme s rozšlehaným vajíčkem. Pekáč vymažeme olejem a dno poklademe plátky brambor, které osolíme a opepříme. Na brambory položíme masovou směs. Střídáme vrstvu brambor s vrstvou masové směsi a zakončíme vrstvou brambor, kterou posypeme nastrouhaným sýrem. Když jsou brambory poloměkké, zalijeme je smetanou s vajíčkem a pečeme v rozehřáté troubě asi hodinu.
iva
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 5. 2. 2006 19:17

tzatziky, gyros, ještě pak sýr feta - to opravdu sloníci rádi :-) Ale ouzo přirovnávat ke slivovici? No nevim, mě spíš připomíná francouzský pastis ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iva 5. 2. 2006 22:10

http://www.sefkuchar.cz/viewtopic.php?t=236&highlight=

jeste jsem pridala recept na tzatziky, dala jsem ho zvlast, do predkrmu, at tady v tomhle dredu nezanikne, hodi se spis v lete, jsou lehke, osvezujici a strasne dobre..... :)
iva
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 5. 2. 2006 22:34

iva: tzatziky mohu kdykoliv. V létě je to lepší, protože jsou k mání kvalitnější okurky a ne ty španělské hydroponicky pěstované podivné plody nemající se skutečnou zeleninou kromě tvaru a barvy vůbec nic společného
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod madeleine 28. 12. 2006 21:27

my sme boli v grecku tento rok prvy krat, na krete... velmi sa mi pacilo a prisla som na chut dvom veciam, olivam a fete... mnam... co sa musaky tyka, podobny recept mam uz velmi davno prineseny z chorvatska a robim ho naozaj pravidelne, kedze moj manzel si na nom hodne pochutnava a nakoniec aj ja sama... :lol:

Jadranská musaka

• 1 ½ kg zemiakov
• cibuľa
• ½ kg mletého miešaného mäsa
• paradajkový pretlak
• soľ
• korenie
• červená paprika
• 2 vajíčka
• smotana (alebo 3 dcl mlieka, 1 dcl múky)
• bylinky
• plátkový syr.

Očistené zemiaky nakrájame na plátky a uvaríme v osolenej vode. Medzitým opražíme na oleji na jemno nakrájanú cibuľku, pridáme mleté mäso. Keď je zmes dôkladne prepražená, pridáme polovicu paradajkového pretlaku, čierne korenie, papriku a soľ. Vo veľkom pohári (1/2 litra) si pripravíme zálievku. Do vyšľahaných vajíčok pridáme smotanu (múku, mlieko), korenie, soľ, bylinky a vodu. Polovicu zemiakov rozložíme do pekáča, na ne rozdelíme mäsovú plnku a prikryjeme druhou polovicou zemiakov. Celé opatrne rovnomerne zalejeme dobre rozmiešanou zmesou a vložíme do vyhriatej trúby na 30 minút. Na hotovú Musaku rozložíme syr a vložíme na 5 – 10 minút do už vypnutej trúby.

http://fotky.azet.sk/jsFotka.phtml?i9=5 ... v=1&ftid=4
:P
madeleine
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 30. 12. 2006 10:19

Tak teď jste mi kápli do noty. Řecko miluji a jeho kuchyni jak by smet. Ale ta musaka....já jsem masožravec a co takové Stiffado.

• 1kg telecího (případně hovězí kližky nebo roštěné)
• 1kg malých cibulek (šalotek)
• 1 mrkev, nakrájenou na kolečka
• 3 lžíce másla
• 250ml vinného octa
• 4 oloupaná, pokrájená rajčata
• 4 stroužky česneku, nakrájené
• 2 bobkové listy
• snítku tymiánu, nejlépe čerstvého
• 120ml červeného vína, nejlépe řeckého
• 250ml olivového oleje
• kousek skořice
• sůl a pepř na dochucení
• 200g fety na ozdobu (nemusí být)

Popis přípravy:
1. Maso nakrájejte na čtyři silnější plátky a osmahněte na másle. Podlijte vínem, osolte, opepřete, přihoďte mrkev, rajčata, česnek, bobkový list, tymián a skořici.

2. Cibulky oloupejte a vcelku osmahněte na oleji. Přidejte je
k masu, vlijte ocet, a pokud je málo šťávy, pak ještě trochu vody.

3. Na mírném ohni duste přibližně hodinu a půl, dokud není maso tak měkké, až se rozplývá na jazyku. Pokrm můžete ozdobit kousky fety.

URL=http://img135.imageshack.us/my.php?image=clipimage002zc3.jpg]Obrázek[/URL]
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aneta17 13. 6. 2008 12:45

Já jedla jinou musaku. I jsem ji veřila v řecké restauraci.

Spodek : restované plátky brambor, lilky a cuketa.
Střed: maso restované s cibulí a protlakem, česnek, oregáno.
zase ty brambory a lilky a cukety....
Vrch bešamel se sýrem a žloutkem. Bomba....
Všem oznamuji, že mi není 17. Jen je 17 moje šťastné číslo.

Jsem cholerička, obdivuji sangviniky. Dobře se mi žije s flegmatikem a melancholika bych jistě tloukla…
Aneta17
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aneta17 13. 6. 2008 12:50

A ještě jeden recept. To mleté maso jako na musaku, jen místo brambor a zeleniny vařené makarony, ale ty nejsilnější. Nahoře je zase opět bešamel se sýrem. Pochopitelně, že se to vše upeče. Jmenuje se to PASTICIO, možná se to píše jinak, ale zní to takto...
Všem oznamuji, že mi není 17. Jen je 17 moje šťastné číslo.

Jsem cholerička, obdivuji sangviniky. Dobře se mi žije s flegmatikem a melancholika bych jistě tloukla…
Aneta17
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků