Pomazánka z tvarůžků

Co nejlépe povzbudí chuťové buňky? A jak to připravit?

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Slonik 28. 6. 2009 14:39

Další jednoduchá a zdravá mňamka. Dokonce chutná i lidem, co normálně tvarůžky nemusí:

Suroviny:
(6 porcí)
1 balení olomouckých tvarůžků (125g)
1 balení polotučného tvarohu Madeta (vanička 250g)
1/2 žluté cibule
1/2 lžičky drceného kmínu (doporučuji nadrtit si čerstvě celý kmín)
1 špetka pálivé mleté papriky (případně i sladké, kdo nechce mít pomazánku pikantní)
1 čajová lžička olivového oleje
3/4 - 1 polévková lžíce piva
na dochucení sůl, bílý pepř, tabasco

Postup:
Tvarůžky nakrájíme na malé kousky, přidáme najemno nasekanou cibuli, kmín a papriku a důkladně rozmělníme v kutru. Následně přidáme tvaroh, olivový olej, a důkladně prokutrujeme, aby se směs spojila.

Směs přendáme do vhodné nádoby, přidáme pivo a důkladně prošleháme metličkou, dochutíme podle vkusu a světonázoru troškou bílého pepře, soli (opatrně s ní) případně tabasca.

Následuje nejdůležitější okamžik - ovládnout se a nesežrat hotový produkt hned - lepší je nechat pomazánku několik hodin odležet. Způsob servírování je jasný - pomazánka se maže na čerstvý tmavý chléb (mě se nejvíce osvědčil farmářský) a dozdobí se najemno nasekanou natí z jarní cibulky.

Asi nejvhodnějším nápojem je sklenka kvalitního piva (já si dal s chutí Sváteční ležák Bernard).

Poznámka: Tvarůžky se prodávají v různých podobách - možné je použít libovolný tvar. Některé varianty však bývají více solené, případně obsahují kmín nebo papriku. V tomto případě je nutno upravit dávkování příslušných ingrediencí - např. při použití "olomouckých kousků s kmínem se množství kmínu redukuje na necelou polovinu

----
A na závěr mé obvyklé trapnosti ohledně ekonomiky a energetické hodnoty.

Náklady na uvedené množství jsou cca. 50,- Kč (bez chleba); porce tedy vyjde na cca. 8,-. Náklady na 100g pomazánky jsou asi 11,-

Energetická hodnota uvedeného množství je asi 2100 kJ; porce (bez chleba) má slušných 350 kJ; 100g pomazánky pak cca. 470 kJ. Jedná se tedy o velmi dietní pokrm, který (pokud k němu člověk nevychlemstne 3-4 pifka) na váze ani nepoznáte.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michee 29. 6. 2009 06:42

Mmmmmm to zní dóbře. Až se přestěhuju do svého nového bytečku (teda a až tam budu mít tu kuchyň), tak si ji hned udělám - tchýně nesnáší tvarůžky, takže nesmí přejít práh bytu :D......já bych to ale všechno naházela do mini robota, jelikož nerada něco krájím a v tom se to promění v jemnou mnohdy homogenní pomazánku. Takto jsem dělala šunkovokřenovou, hermelínovou a další.
Kick the baboon....
michee
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 29. 6. 2009 11:27

Přesně tak - vždyť to píšu - příprava v kutru (v mém případě tyčový mixér s příslušenstvím). Prošlehání metličkou pak vše ještě vylepší.

Krájení na kousky zkracuje dobu kutrování. Samozřjejmě, úplně 100% nutné není.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 29. 6. 2009 12:47

hm...teď ještě aby mi to někdo připravil,jsem doma sám kdo jí tvarůžky.Takže se na mě vyprdnou.
polda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 29. 6. 2009 13:03

Je to tak jednoduché, že to zvládeš určitě sám. Příprava trvá okolo 5 minut
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 29. 6. 2009 13:23

Přesně takhle ji dělám i já a je to mňamka, akorát jsem se jednou neovládla a sežrala ji a pak mi další den bylo špatně :-D ale z pomazánky to nebylo, bylo to z přílohy, kterou jsem použila byla to vykrájená kolečka z těch slisovaných chlebů (fitness, slunečnicový, apod..)
Kirkwood
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 29. 6. 2009 18:41

Zdravím .
Sloníku to vypadá taky dobře :hm . Asi si založím SLONÍKOVU KUCHAŘKU :D :twisted:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michee 30. 6. 2009 07:32

Slonik píše:.....příprava v kutru .....

nojo...to je to počešťování a mě ten výraz zcela vypadl :)
určitě krájení předem zkrátí dobu "pobytu" v mixéru, ale mě to moc nevadí....včera jsem připravovala hermelínovo-šunkovou pomazánku a trvalo to tak 10 minut :D možná víc....každopádně výsledek je skvělý
Kick the baboon....
michee
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků