Filtrovací konvice na vodu

Kuchyňské linky, spotřebiče, pravidla stolování a různé informační zdroje

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 28. 1. 2008 13:20

Manželka hrozně toužila po filtrovací konvici na vodu. Od rodiny si ji nechala dát k Vánocům, a i když mi to přišlo jako další zbytečnost do kuchyně, co by člověk neudělal pro blaho domácnosti... Takže jsem moc neprotestoval.

Navzdory předpokladům jsem ale hned po pořízení musel uznat, že to má něco do sebe. Vizuálně i chutí lze jednoznačně rozeznat rozdíl mezi vodou z kohoutku a vodou po filtraci, ve varné konvici už teď nemáme vůbec žádný vodní kámen.

Přestali jsme úplně kupovat balenou vodu, jedeme už jen přes filtr. Cenově se to asi moc nevyplatí, cena filtrovacích vložek je nastavena tak, aby to u normální rodiny vyšlo právě na tolik, kolik stojí kupovaná voda. Člověk se s ní ale aspoň nemusí tahat.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 31. 1. 2008 15:13

A jak je to s dostupnosti filtru, daji se bezne kdekoliv koupit, nebo clovek musi zjistovat a a hledat?
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 31. 1. 2008 15:34

Filtry jsou dobře dostupné.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 0ndra 31. 1. 2008 16:21

nehrozí u filtrované vody nějaké zdravotní riziko? myslím třeba kvůli nedostatku minerálů apod.
0ndra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 31. 1. 2008 19:59

Tady docela přesně popisují, co se s vodou děje: http://www.britavoda.com/cz/faq.html.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 0ndra 5. 2. 2008 12:36

a co takhle dát podobný filtr hned za vodoměr? něco většího, co by odfiltrovalo veškerou vodu co jde do domu/bytu, nemáte s tím někdo zkušenosti?
0ndra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Revan 7. 2. 2008 19:37

co se tyce ty cisticky muzu vrele doporucit. Mame doma cisticku od firmy Aquel a ta voda je z toho fakt uplne jina. Na piti, vareni apod. je to super. Podle testu je ta voda lepsi nez co se kupuje v PET lahvich.
jinak funguje to tak, ze se to napoji na baterii ten filtr a ten cisti vodu do 8 litrovy nadoby. No a z ni to jde do druhyho kohoutku.
Co se tyce servisu, tak firma provadi kazdy dva roky servis (vymena filtru, doplneni zasobniku mineralu, ktery se pri filtraci do vody pridavaj do vody atd.)

Jestli chce nekdo podrobnejsi info, tak pres PM.
Revan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ares952 10. 8. 2008 09:59

filtr na vodu doma pouzivame znacku Dionela a musim tedy rici, ze to vychazi mnohem levneji nez balena voda (pokud nepouziju filtr i na odstraneni dusicnanu).
Jsem s tim spokojen, v tehle vode uz varim nekolik let a vodu z vodovodu uz nepiju. Balenou vodu piju uz jen v praci.
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 1. 10. 2008 12:18

S filtry na vodu nemám žádné zkušenosti, takže bych se zeptal:

Jak se pozná, že se má filtr vyměnit?
Likviduje filtr účinně zápach chloru? (výrobce jistě tvrdí že ano, ale mě zajímají reálné zkušenosti)
Jak rychle filtr vodu propouští? (tj jestli netrvá moc dlouho než se voda přefiltruje)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 2. 10. 2008 19:29

Slonik píše:S filtry na vodu nemám žádné zkušenosti, takže bych se zeptal:

Jak se pozná, že se má filtr vyměnit?
Likviduje filtr účinně zápach chloru? (výrobce jistě tvrdí že ano, ale mě zajímají reálné zkušenosti)
Jak rychle filtr vodu propouští? (tj jestli netrvá moc dlouho než se voda přefiltruje)


1) filtr ma zivostnost danou v prefiltrovanych litrech, obvykle ve stovkach litru. Jednodussi filtry maji cca 500 az 1000l, filtry co odstranuji dusitany maji tak 200l. Obvykle je na filtru kolecko, kdyz prefiltrujete litr, otocite s nim - viz odpoved c. 3
2) ano, po zapachu chloru zadne znamky
3) ze zacatku je litr vody prefiltrovany treba za 2-3 minuty, ale casem jak filtr starne, tak se 1l muze prefiltrovat treba az za 10 minut. To obvykle (podle mych zkusenosti) byva po prefiltrovani po cca 600l (mam filtr s zivotnosti 800l). Jakmile k tomu dojde, filtr menim. Neridim se tedy koleckem, na to kaslu, ale spise subjektivnim pocitem prutoku a rychlosti filtrovani. Kdyz se to moc zpomali, tak filtr menim. Sice je to o trosku driv nez filtr umoznuje, ale verte, ze cekat 10 minut na 1l vody je sileny
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 2. 10. 2008 19:43

ares952: díky za info. Tyhle údaje se člověk jen tak nedočte :-(. Na otáčení nějakého kolečka jsem příliš laxní jedinec. 2-3 minuty jsou ještě přijatelné, zásadní prodloužení této doby je dobrý indikátor pro výměnu. Bydlím v posledním patře a tlak vody není nic moc, takže jsem zvyklý :D
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 10. 2008 20:10

Odebírám časopis Test, kde testují kde co, mimo jiné i tyto vodní filtry. Ve velkém množství případů (dokonce mám dojem že ve většině, už je to dýl, tak si to přesně nepamatuji) bylo zjištěno, že z filtru ven teče horší voda, než dovnitř.
Filtr sice zachytil těžké kovy, dusičnany, eventuelně různé soli a vápenaté sloučeniny (ty nejsou vůbec zdraví škodlivé, ale způsobují tvrdost vody a jsou nejvíce "poznat", proto je ten přefiltrovaný čaj světlejší a pozná se to i na chuti; to jestli je ta chuť pak "lepší" nebo "horší", nelze jednoznačně říct, je to subjektivní pocit), bohužel není tak účinný na bakterie, dokonce často dochází k tomu, že bakterie se na filtru pomnoží a ven jich pak teče více než dovnitř (ve vodovodním řadu jsou drženy "na uzdě" díky chlorování). Bakterie ovšem nejsou (pokud jich není extrémně mnoho) na chuti nebo vůni vody poznat.
Filtr má totiž nejen životnost co se průtoku týče, ale i co se doby od prvního použití týče. A pokud má domácnost malý průtok,...
Rozhodně bych varoval před filtry fungující na principu tzv. reverzní osmósy (voda je přefiltrovaná přes membránu, která z ní odstraní prakticky vše, výsledkem je téměř "destilovaná voda" a ta je zdraví škodlivá - vyplavuje z organismu všemožné minerální látky).
Ty filtry, které měly nižší množství pomnožených bakterií, zase do vody uvolňovaly stříbro (používá se jako desinfekční prostředek).
Pro malé dítě bych vodu z filtru nedoporučil (pro to raději kojeneckou vodu, která je desinfikována UV zářením) a dospělý člověk může klidně pít vodu z vodovodu. Kolik denně vypijete? Litr? V práci máme vodu z barelu, ale když jsem na tom viděl nálepku, že sanitace prošla před rokem, tak piju raději tu z kohoutku :).
Naposledy upravil PatrikChrz dne 3. 10. 2008 06:19, celkově upraveno 1
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 3. 10. 2008 06:17

on je zasadni problem v tom, ze co test/casopis, to jiny zaver, podle toho kdo si test zaplati :-/
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 10. 2008 06:21

Časopis Test vydává "Občanské sdružení spotřebitelů TEST" a všechny testy si platí sami. Časopis neobsahuje žádnou reklamu.
Značnou část testů také přejímá ze Stiftung Waretest, který je v Německu velmi uznávaným a důvěryhodným časopisem.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 3. 10. 2008 07:11

Tak zrovna malý průtok bych ve svém případě neřešil. Voda je mým základním nápojem, samoté jí doma vypiju okolo 1,5 litru denně + nějaká káva a čaj. Moje návštěvy jsou také vodomilné, vodu pijeme i k vínu.

Dá se ten test najít někde na netu? Je mi jasné, že se i v tomhle segmentu objeví na trhu pochybné výrobky, ale zrovna značka Britta ve mě vzbuzuje docela důvěru.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků