Jakou značku a typ myčky nádobí?

Kuchyňské linky, spotřebiče, pravidla stolování a různé informační zdroje

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod MgX 17. 2. 2009 20:50

Ahoj,

začínám zvažovat nad výše uvedeným výdobytkem moderní doby. Nechci nic luxusního za „dlúhý peníz“, zároveň nejsem tak bohatý, abych chtěl kupovat šunt. Proto cenovou kategorii neuvedu. řekněme ... myslím si, že do 15ti tisíc by to být mohlo, ne?

A co od tohoto stroje očekávám? Ochranu proti přetečení, vytečení atp. Spíše bych bral samostatně stojící typ, ale s možností demontovat vrchní kryt(bude-momentálně zasunutá v lince). Chci myčku běžné šířky, výšky, délky - ne žádného „slimáka“. Výška by měla být do 83,5cm max. (s oddělaným vrchním dílem). Samozřejmostí jsou různé možnosti nastavení programů, pokud možno včetně tzv.: předmytí.
Také bych rád, aby myčka měla rozumnou spotřebu vody a elektřiny.

Nevím, zda bych chtěl značku Whirpool - nějak jsem si ji znelíbil, ale přemluvit se nechám-kdyby za to stála :-))

Přátelé - nějak jsem se o to moc nezajímal, takže bych rád slyšel vaše kompletní rady, nápady doporučení, za které předem srdečně děkuji :-)

//Caddy: presunuto do vhodnejsi a vaznejsi sekce :)
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 2. 2009 00:34

Myčku bohužel nemám, nicméně po příbuzenstvu jich několik je, takže mohu eventuelní radu ještě zkonzultovat.

Nejprve základní otázka ANO či NE. Pokud jste třeba jen dva, jste normálně placeni (tedy žádné tisíce za hodinu aby to opodstatňovalo úsporu času) a stravujete se převážně mimo domov (= snídaně cestou do práce, obědy v práci, večeře doma), tak pořízení myčky nemá žádné racionální opodstatnění - jde samozřejmě zejména o pohodlí ;-). Pro rodinu s dětmi je to samozřejmě jinak.

Druhá základní otázka proč ne 45 cm? Kvůli místu kam má přijít? Z obavy před nedostatečnou kapacitou? Do 45 cm myčky se vejde 9 kompletních sad a pokud pro menší množství nádobí mají podle mého nižší spotřebu vody a elektřiny (o cca. 0,2 kWh / mycí cyklus). 60 cm myčka pojme 12 sad nádobí.

Whirlpool jsi podle mě vynechal docela rozumně - na jejich pračky a myčky nemám od známých moc dobré reference.

Z hlediska spotřeby elektřiny a vody nemá smysl dělat kompromisy, stejně tak v účinnosti mytí a sušení. Pokud je pořizována pro pohodlí, tak je vhodné aby měla program "poloviční náplň". Pokud chceš optimalizovat náklady na provoz, tak by měla umět pracovat i s různými druhy chemie (tablety, prášky, soli a podobně).

Co se týče značek, tak jsme vypustili Whirlpool. Dále opustíme Miele protože se nevejde do cenového limitu (nejlevnější modely atakují 20.000,-). Pak bych vypustil Amica, Beko a různé noname a asi i Baumatic - jsou podezřele levné. Ačkoli jsem docela příznivcem značky Haier co se týče lednic, tak jejich myčky se mi moc nepozdávají. Rovněž bych vypustil Gorenje, kde mi sortiment myček přijde jen tak do počtu.

Čili co zbývá (charakteristiky jsou zatím jen mými soukromými pocity)

Ariston - dělají dobré pračky a myčky taky nevypadají špatně - docela high-tech za dobrou cenu

Bosch, Siemens, AEG (prakticky jedno a totéž, minimálně část modelů je stejná jen s jinými cedulkami) - slušná německá kvalita, trošku strohé, ale úsporné a bezproblémové s výborným servisem

Electrolux, Zanussi (jedno a totéž - mají společný vývoj i výrobu). Patří k tomu levnějšímu na trhu a měl bych trochu obavu o jejich trvanlivost ve srovnání např s německými značkami

Ardo, Indesit, Candy, Fagor: zde bych se rozhodně vyvaroval levných modelů, víc k nim zatím asi neřeknu, protože nevím - některé Fagory vypadají docela dobře.
--------

Mohu-li zrekapitulovat obecné zadání ideální myčky, tak:

Cena: max. 15.000,- Kč vč. DPH, PHE a dopravy
Kapacita: ???? sad
Volně stojící s možností podstavby
Energetická třída A nebo lepší (spotřeba max. 1,08 kWh pro velkou myčku)
Spotřeba vody: max. 16 l (pro velkou myčku)
Třída účinnosti mytí: A
Třída účinnosti sušení: A
Max. hlučnost: 49 dbA

Minimální programy: předmytí, poloviční náplň, ekoprogram, rychlé mytí, intenzivní mytí
Bezpečnostní funkce proti vyplavení
Možnost používat různé druhy chemie
Indikátor docházejících náplní
Odložený start

Je to tak?

Pokud ano, doplň požadavky na parametry a budeme zužovat výběr; pokud ne oprav co jest opravit třeba :-)

Upozorňuji, že pokud nebudeš nakupovat v nejbliží době, je možné, že se ceny hnou maličko nahoru kvůli volnému pádu kurzu ceny naší měny a budeš možná muset nějakou tu stovku přihodit.
(mimochodem za ten pád může zejména stav maďarské ekonomiky, která má mj. i díky vládě socialistů obrovské problémy - pro investory jsme jedna z "neeurových východoevropských zemí", takže CZK je pro ně v investičním uvažování to samé co HUF).

Sorry za tento OT.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 18. 2. 2009 11:28

Slonik: co Ty mas porad proti tem Baumaticum? :) Ja to mel vzdy za dobrou znacku :)
Polibte mi vsichni vsechno
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 2. 2009 12:30

Nic proti nim nemám. Jen mi přijde, že v cenových hladinách, které si mohu dovolit mi konkurence nabízí lepší výrobky - u plynových varných desek kategorie do 15.000,- je to (byť jen o fous) Bosch, u kombinovaných lednic za cca. 15.000,- je to Haier, u pračky se sušičkou do 20.000,- je to Ariston, u kombinovaných mikrovlnek do 10.000,- je to Whirlpool a v odsavačích par do 10.000,- vede jasně Mora, u malých spotřebičů je to Tefal, Philips a Krups (podle toho o co konkrétně jde). No a myčky právě řešíme.

U domácích spotřebičů hledám v dané cenové kategorii vždy skloubení funkčnosti (včetně účelných high-tech vychytávek), úspornosti a designu s přihlédnutím k dostupnosti servisu. Když chce po mě někdo poradit s nákupem čehokoliv, tak k tomu přistupuju, jako bych to kupoval pro sebe s tím, že pokud mám osobní antipatie k či naopak extrémní (k nekritičnosti zacházející sympatie) k některé značce, tak to dotyčnému řeknu, aby si mohl mé rady případně korigovat.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 19. 2. 2009 22:24

Díky za přesun i názory ;-)

Slonik
myčka je již třeba. Tudíž, pakliže se nestane nic zásadního - bude se kupovat. Navíc mám i nůž na krku ... a znáš to, co bys pro NÍ neudělal :-))
Ne, vážně - poměrně dost vaříme i v týdnu, takže nádobí je hodně.

Cena: max. 15.000,- Kč vč. DPH, PHE a dopravy
Kapacita: ???? sad
Volně stojící s možností podstavby
Energetická třída A nebo lepší (spotřeba max. 1,08 kWh pro velkou myčku)
Spotřeba vody: max. 16 l (pro velkou myčku)
Třída účinnosti mytí: A
Třída účinnosti sušení: A
Max. hlučnost: 49 dbA

Minimální programy: předmytí, poloviční náplň, ekoprogram, rychlé mytí, intenzivní mytí
Bezpečnostní funkce proti vyplavení
Možnost používat různé druhy chemie
Indikátor docházejících náplní
Odložený start


Výše uvedené souhlasí - ještě mně, prosím, vysvětli, jak se přesně bere „počet sad nádobí“.
Jo a ta hlučnost se mně zdá dost vysoká. Myčka bude v kuchyni - tudíž 49dbA je celkem dost, se mně zdá... nebo ne?

Tu 45cm (jak říkám slimáka :-) ) ... dříve tyto výrobky měly více vad a procento reklamací. I v dnešní době jsem ve svém okolí zaznamenal více problémů u slimáků, než u klasických myček. Tudíž, nevím zda se jednalo o náhodu, či nehodu :-)

Bosch, Siemens - to jsou dvě značky, které bych nejdříve prozkoumal ... pakliže neexistuje něco SUPER EXTRA od někoho jiného. Samozřejmě nemyslím myčku za 50tisíc.

Cenu bych chtěl co nejnižší, ale při zachování výše uvedených parametrů a kvality provedení. Těch 15tisíc se mně zdá jako rozumné maximum. Samozřejmě s DPH atp. Nebo si myslíš, že je to málo?

Za OT se omlouvat nemusíš, prostě si od Maďarů nechám zaplatit, případný nárůst ceny :D ...a zaplatí to stejně, ať tam vládne pravice, či levice :D
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 20. 2. 2009 17:21

Stále přemýšlím, zda se vydat cestou nákupu na netu, či jít do nějakého kameňáku. Lidé v okolí poměrně často nakupují v Elektro Spáčil. Já tam také již bral nějaké věci. Pravda, jsou cenově trochu v plusu, oproti netu, ale zase je tam určitá garance klidu (teoretická).

A tak jsem se chtěl všech čtenářů zeptat - když myčku, když na netu - v jakém obchodě?
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 2. 2009 18:37

Takže zaprvé bych chtěl vypořádat Tvůj dotaz ohledně toho co je myšleno "sadou nádobí" - je to hluboký a mělký talíř, desertní talířek, šálek + podšálek přílušné příbory. V případě, že jíte z velkých talířů nebo nádobí atypického tvaru, je třeba uvedená čísla citlivě pokrátit.

Co se týče nákupu, tak bych u volně stojící myčky neviděl zase až takový problém - garance samotného nákupu v kamenné prodejně mi nepřijde jako podstatná výhoda, pokud si vybereš seriózní eshop. Úhelný kámen vidím v montáži.

Příprava na osazení myčky (přívod vody, odpad, zásuvka) je asi na Tobě - nevím, že by to některý z prodejců dělal. Pokud si troufneš myčku připojit sám, máš v domě výtah a jsi trochu fyzicky disponovaný, je asi jedno, ve kterém seriózním shopu nakoupíš - klidně Electroworld (ale tam asi nebudou mít optimální cenu), electomedia.cz, bilezbozi.cz, korunka.cz, patro.cz a další. Pokud chceš i základní servis jako třeba donesení až do bytu (maníkama, kteří jsou na to zvyklí a tím pádem neremcají, že je to vysoko) a třeba i připojení, úvodní naplnění chemií a podobně, tak vím, že to nabízí Datart (a možná i u Spáčila by to šlo domluvit).
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 2. 2009 20:36

Ja bych mel neco k tomu Whirlpoolu. Mame od nej set varna deska, mikrovlnka a mycka na nadobi. Vse vestavene. Tenkrat jsme se rozhodovali jestli kupovat nejakou stredni tridu u premiovych znacek nebo vyssi tridu u tech prumernejsich znacek. Zvolili jsme druhou variantu u Whirlpoolu.

Vse mame jiz 3,5 roku (lednice, pracka a odsavac par jine znacky). Nemuzu rict jedine krive slovo na Whirlpool, vse funguje jak ma, zadne zavady, splnuje vse, co jsme chteli. Nevim jestli jeste ted, ale tenkrat nabizeli dokonce zaruku 8 let za doplatek. To take docela hralo roli, protoze je sance, ze budou sehnatelne pripadne nahradni dily. Mycku si clovek kupuje na delsi dobu.

Mycku mame typ ADG 9148, viz http://mycky-nadobi.heureka.cz/whirlpool-adg-9148/
Tenkrat nas vysla na podobne penize jako stoji dnes. Kdyz to prepoctu na predpokladanou zivotnost (ta hraje jeste vetsi roli u vestavenych spotrebicu), tak se nevyplati zase prilis setrit.

Urcite bych kupoval v nejakem vetsim internetovem obchode, mozna velke retezce se dostanou na podobnou cenu. A za penize, ktere usetris, si objednas instalatera, ktery ti mycku pripoji.
4honza
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 2. 2009 20:57

4honza: ano, před 3,5 lety byly třeba lednice Whirlpool (mimochodem, není to žádná podřadná značka) na špičkové úrovni. Od té doby šel bohužel vývoj dál a ony jsou prakticky tam kde v roce 2005.

Já třeba vím, že v průběhu let 2005/2006 si několik lidí v mém okolí koupilo pračku od Whirlpoolu a snad všichni s ní měli problémy - zpravidla že tekla nebo se vysypala ložiska. Když jsem se tehdy zmínil o této značce, tak říkali že pračku od Whirlpool ani náhodou a myčku že by taky nebrali. Možná to byla jen vadná série, možná nějaká konstrukční vada, či co, ale ten dojem zůstává.

A ty lednice, odsavače a další výrobky - to je prostě fakt. Na špici už jsou podle mě jen ty mikrovlnky
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 20. 2. 2009 21:16

Zapomnel jsem jeste na troubu v tom setu, protoze to byl ctyrset, trouba taktez bez sebemensich problemu, ovladani je opravdu prijemne, ze to zvladnu i ja s obcasnou nesikovnosti :-)

Pravda, od te doby jsme uplne prestali sledovat vyvoj, protoze myslim, ze spotrebice jsme vybrali dobre a zatim neresili zadny problem (klepu na drevo), takze to je jista znamka spokojenosti.

Pracku Whirlpool jsme opravdu nechteli, tam byl jasnym favoritem Bosch, na kterem mam v okoli jenom same pozitivni reference, ktere muzu take potvrdit.

Nekdo chce mit vse od jedne znacky, ale pak to je trochu na ukor kvality nekterych spotrebicu. Takze mame kompromis, a presto ty veci k sobe docela i ladi (pracku mame ale v koupelne, tam to nehraje roli).
4honza
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 20. 2. 2009 22:11

Způsob uvažování "vše od jedné značky" taky moc nechápu.

Myslím, že doporučení pro výběr MgXovy myčky bude asi ke značce Bosch směrovat :-). Já bych tedy nevzdával ani ten Ariston, ale pro konzervativního zákazníka (pokud preferuje zn. Bosch v případě myčky tak je svým způsobem konzervativní) je to možná trochu divočina

A ještě poznámka k mému úvodnímu přehledu značek - Ariston a Indesit mají také minimálně část výroby společné, což jsem neuvedl
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 2. 2009 10:13

Caddy píše:Slonik: co Ty mas porad proti tem Baumaticum? :) Ja to mel vzdy za dobrou znacku :)

Pokud jsou moje informace správné, tak Baumatic je pouze designerská firma (nemají vlastní továrnu). Prostě oni si to navrhnou jak to má vypadat a pak si to nechají od někoho vyrobit - a v tom je kámen úrazu. Jeden typ může být v super kvalitě a jiný šmejd.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 2. 2009 10:16

Sloník: dovolil bych si to rozvržení značek poopravit

Bosch + Siemens - ano opravdu jsou to identické výrobky a to tak, že naprosto, liší se jen značkou (vše shodné i vzhled a ovládání)

Electrolux + Zanussi + AEG - jedna firma (Electrolux company), jak je to s výrobou nevím, ale AEG mají jako svojí prémiovou značku (přirovnal bych to k Volkswagenu - Electrolux (VW), Zanussi (Škoda) a AEG (Audi)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 21. 2. 2009 18:10

Patrik: díky za opravu. Upřímně řečeno, mám značku AEG zafixovanou jako echt německou. Kromě toho jsem se nedávno bavil s kamarádem, který pracuje jako designér u Electroluxu v Itálii a když jsme probírali výrobky, tak se o AEG nezmiňoval. Značka asi bude mít v rámci skupiny určitou výlučnost a samostatnost. Takže bych jí asi dal jako zcela samostatnou (vlastnicky patří do skupiny Electrolux) ale technicky je výlučná.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 23. 2. 2009 19:55

Dopravu jsem schopen si zajistit sám, ale lépe, když mně ji přivezou, samozřejmě.
S donesením na místo není problém - to nějak zvládnu.
Připojení - na to bych si raději někoho objednal, ač bych to možná vyřešil, ale raději. Předpokládám, že zapojení nemusí dělat přímo firma, kvůli záruce. Možná někde ano, jinde ne. Mám hubu - optám se prodejce:-)

Co se týká značek, jak jsem již psal budu se dívat (pokud je to správná volba) na Bosch, či Siemens, možná AEG - dál nevím. Jedině, pokud byste doporučili konkrétní typ.

----
Takže lehce upravím obecné zadání ideální myčky.

Cena: max. 15.000,- Kč vč. DPH, PHE a dopravy
Kapacita: 12 sad
Volně stojící s možností podstavby
Energetická třída A nebo lepší (spotřeba max. 1,08 kWh pro velkou myčku)
Spotřeba vody: max. 16 l (pro velkou myčku)
Třída účinnosti mytí: A
Třída účinnosti sušení: A
Max. hlučnost: 49 dbA

Minimální programy: předmytí, poloviční náplň, ekoprogram, rychlé mytí, intenzivní mytí - všechny bych využil
Bezpečnostní funkce proti vyplavení
Možnost používat různé druhy chemie
Indikátor docházejících náplní
Odložený start - nepotřebuji
-----


Tudíž dotaz zní - Slonik máš něco takového v „merku“? :-) Nevím, zda nebudu muset slevit z nároků - vzhledem k ceně ... nebo „přitlačit“ na ceně, což bych nerad.
Chtěl jsem se podívat na myčky v reálu, jel jsem do jednoho kšeftu, ale nakonec to nevyšlo. Musel jsem řešit něco jiného :-/ Chtěl jsem sem dát nějaké konkrétní modely k případnému posouzení.

Jo, ještě dotaz. Někde jsem slyšel, že se u myčky dá nastavit cosi, pro případnou vyšší tvrdost vody. Je to pravda? Je to vůbec k něčemu?

Jak jsi se Sloniku zmiňoval o tom, kdy ji budu kupovat. Teoreticky co nejdříve. Nespěchá to nějak extrémně, ale řekněme, že do půlky dubna bych ji chtěl mít doma, a to zapojenou. Tzn. zakoupit ji o něco dříve.

V závěru musím za sebe, rodinu i vlast ;-) poděkovat za všechny příspěvky zde. A zvlášť Slonikovi, jehož rádcovský styl, je prostě jedinečný :tleskani
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků