Džusy - jaké máte nejradši?

Jaké víno vybrat k jídlu? Jaké pivo? Nejlepší čaje, kávy i nealkoholické nápoje

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod osmacice 16. 1. 2006 21:51

Já mám nejradši džusy happyday
osmacice
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Plexisklo 16. 1. 2006 21:54

Jednoznacne Multivitaminovy Cappy :)
Opel Vectra Caravan 1,8l 2005 a Honda Accord ´95
Plexisklo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kuřátko 22. 1. 2006 14:47

fsecky dzusy krome ananasovyho :-) grepovej mam rada:) a ted mam ve spizce jahodovej a limetovej tak sem zvedava jak budou chutnat ;-) ale setrim si je na koktejly...:)
kuřátko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 22. 1. 2006 17:45

ladin2 píše:džusy se dnes už nevyrábějí to co si myslíte že je džus je voda smíchana s trochou vylisované štávy z ovoce a cukrem c/quote]

Ono je to malinko jinak. Definice je zhruba tato:

Džus, jujice, 100% či stoprocentní - lze označit pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, do nichž výrobce nepřidal žádnou vodu. Pro výrobu je přípustné původní šťávu vody zbavit (například kvůli přepravě) a pak takto vzniklý koncentrát naředit na původní "hustotu". Džusem, juice, 100% a podobně je tedy pouze nápoj, který obsahuje 100% ovocné složky.

Nektarem smí být označován nápoj, který obsahuje minimálně 25-50% ovocné složky (% se liší podle druhu ovoce/zeleniny a je uvedeno v příloze č. 2 vyhlášky MZe 335/1997 Sb.). Nektary mohou být doslazované.

Ovocný nápoj zde minimální obsah ovoce není stanoven, bývá však nižší než u nektarů. Výrobce musí v každém případě uvádět ovocný podíl.
Slonik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod icikus 22. 1. 2006 17:51

od jakékoliv firmy jablečný ;)
icikus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dráček 24. 1. 2006 14:01

nejradši Cappy jabový,jinak normální pomerač,ale tak jen od cappy :P
Dráček
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 1. 2006 17:13

Dráček: Cappy jsou sice poměrně dobré, ale v testech zrovna ty jablkové moc dobře nedopadly. Test se týkal obsahu patulinu (mykotoxin, který se nachází zejména v nahnilých jablkách). Ačkoli džus Cappy normu splnil (norma je 50 µg/kg, Cappy měl 48 µg/kg), ukazuje výsledek, že jde o pravděpodobně o cílený mix ne zcela zdravých plodů s těmi co jsou OK tak aby se výsledná hodnota vešla do normy. Test bohužel není na netu k dispozici, více o maximálních hodnotách mykotoxinů je třeba na http://www.mze.cz/attachments/EI-2003-16.doc, více o mykotoxinech třeba na http://www.med.muni.cz/prelek/MYKOTW/mtpr_idx.htm

p.s. nejlépe alespoň co do obsahu tohoto mykotoxinu dopadly džusy Hello a Relax
Slonik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mickeye 24. 1. 2006 19:19

Slonik píše:[b]Džus, jujice, 100% či stoprocentnín/b] - lze označit pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, do nichž výrobce nepřidal žádnou vodu. Pro výrobu je přípustné původní šťávu vody zbavit (například kvůli přepravě) a pak takto vzniklý koncentrát naředit na původní "hustotu". Džusem, juice, 100% a podobně je tedy pouze nápoj, který obsahuje 100% ovocné složky.t/quote]

No nevím, ale v obchodě narazím na spoustu 100%ních džusů a o některých pochybuju, jestli tam to ovoce vůbec přišlo. Některé "100%ní" pomerančové džusy mi jednoznačně přijdou jako druháky. Navíc 100% džusy, které stojí 20kč/l prostě 100%ní být nemůžou. Třeba takové Rauchy za 50 korun by potom musely být 200%ní (ačkoli výrobce na něktrých píše, že jde 50%ní džus apod) a stejně tak nektary, které stojí většinou o čtvrtinu dráž než 100%ní džusy stejného výrobce.
Já mám většinou rád kyselejší džusy - višeň, brusinka a podobně, ale poslední dobou ulítávám na Relax Preimum džusech, které ředím sodou.
Mickeye
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 25. 1. 2006 01:08

Mickeye: Bohužel, džusy s přídavkem "pulp wash" jsou u nás stále povolené. čili se dá říct, že s vysokou pravděpodobností budou ty různé supermarketové privátní značky právě z této sorty. Nicméně 100% podíl ovocné složky mají také, byť o kvalitě by se dalo úspěšně pochybovat.

Ale jinak 100% džusy jsou opravdu se 100% ovocné složky. Svědčí o tom i nedávná kontrola SZPI.

Podle ceny se samozřejmě orientovat lze, ale nutno vzít v úvahu, že třeba u Rauch nebo Cappy platíš hodně za značku
Slonik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 25. 1. 2006 18:38

Já taky radši značkový a 100% , ale přežiju i ne 100% . Ale jak jsmte říkali ty "břečky" opravdu nemůžu, ble. Jako značku asi Pfanner - říkám mu "páfner" :lol: , a pak ty zvláštní značky...
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jim 26. 1. 2006 15:34

Toma nebo Relax, nejraději jablečný a zředěný vodou 50-50 jinač se to nedá pít... 8)
Fabia RS Dieselpower - 274PS@578Nm - EX
BMW 335Cd Dieselpower - 340PS@707Nm
Jim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bigdoc 29. 1. 2006 18:11

Já piju už jenom ručně vytvořené (odšťavněné) čerstvé džusy, které si dělám doma (jabka, pomeranče, mrkvev, grepy, kiwi, ananas - prakticky cokoli se dá).

Má to jenom jednu vadu: kdo to ochutná, už nikdy si nekoupí džus v krabici v obchodě.
bigdoc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 1. 2006 02:49

Jo to je pravda. A v kavárnách za něj dá naprosto hříšné peníze.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iva 26. 2. 2006 20:37

Ja piju dzusy jenom vyjimecne, nevim, co to mam za traveni, ale nadymaji me :shock: :)
iva
Návštěvník

Odeslat příspěvekod includes 28. 2. 2006 13:14

Já moc džusy nepiju,ale když ano,tak si dám jablečný nebo pomerančový
includes
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka