Znáte nějaký SW/HW který dokáže spojit více různých ext. HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod postcd 16. 10. 2018 12:53

Disky mají různé velikosti a formáty (2.5, 3.5), některé jsou v boxu a záruce a nechtěl bych je vyndavat. Zajímá mě jaká jsou SW/HW(pouze velmi levná nechci žádný drahý NAS 6 tis.) řešení aby na Linux a Window PC mohly být tyto různé disky vidět jako jedno úložiště a pokud možno "chytré" úložiště, které například dokáže spravovat data tak, že když skopíruju soubor do jiného adresáře v rámci tohoto úložiště nebo stáhnu soubor z internetu a stejný soubor již existuje, tak v tom úložišti bude zabráno jen místo pro jeden soubor a automaticky se udělá něco jako hardlink/symbolic. link. Ideálně kdyby šlo do takového úložiště spojit i disky několika počítačů v LAN (to by tam asi musel být nějaký společný OS a virtualizační SW který by využíval disky těchto PC jako část kloudového společného LAN úložiště, něco takového bezplatného pro Linux a s jednoduchou instalací i pro Linux nooby jako já už jsem asi viděl ale nevzpomínám si na www adresu ani jméno.
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 10. 2018 14:30

V rámci jednoho PC si můžeš z několika různých disků udělat NAS např. pomocí Rockstore. Udělá přesně to, co požaduješ - spojí všechny disky tak, aby se ve finále tvářil jako jedno úložiště o kapacitě všech disků sečtených dohromady. Zbytek - symlinky/hardlinky - by sis už ovšem musel nakonfigurovat sám.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod postcd 16. 10. 2018 16:07

Děkuji, u toho Rockstoru to vypadá, že jím vytvořené (virtuální?) úložiště není přístupné jako běžný nebo síťový(?) disk z Windows: http://rockstor.com/docs/clients.html (píší: "Coming soon…"). Nevýhodou je také to pokud jsem dobře pochopil, že musím mít počítač zvlášť pro OS s Rockstor(em). (viz. Requirements: http://rockstor.com/docs/quickstart.html#minsysreqs - Intel/AMD CPU a min. 2GB RAM), musel bych koupit nějaké Intel mini PC asi. Ohledně Symlinků hardlinků nevím jak bych to nakonfiguroval. Mě přijde že jsem už četl o nějakém souborovém systému který tu deduplikaci (automatické rozpoznání duplicitních souborů a spoření místa) uměl, ale asi to chtělo dost RAM. Možná zkusím ještě hledat to mnou poptávané řešení na anglickém internetu a napíšu kdybych něco našel.

Aktualizace:
FreeNAS vypadá že windows podporuje: http://doc.freenas.org/11/sharing.html# ... smb-shares
A v porovnání s Rockstor uvádějí že podporuje deduplikaci a používá souborový systém OpenZFS. FreeNAS ale prý vyžaduje minimum 8GB paměti ("8 GB of RAM is the absolute minimum requirement. 1 GB per terabyte of storage is a standard starting point").
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků