Co si myslíte o Irském systému pro získaní řidičáku?

Řidiči na silnicích, zkušenosti, nehody, policie, dopravní předpisy a další

Moderátor: Moderátoři AutoRevue.cz

Odeslat příspěvekod The Law 29. 6. 2017 19:06

Příjde mi to lepší hlavně pro ty co chcou být řidiči, ale horší pro magistráty a autoškolskou mafii samozřejmě. V 18 dostane každý "zkušební" řidičák, s kterým může jezdit jen pod dohledem zkušeného řidiče (ten kdo má opravdový řidičák déle než nějaká stanovená doba), a až se cití připravený, složí testy a odjede jízdu se zkušebním komisařem. Samozřejmě pokud způsobí řidič se zkušebním řidičákem nehodu, je stíhán i spolujezdec uplně stejně jako řidič, takže přijde o papíry a může jít i sedět.

Vede to k tomu, že se na zkoušky ten, komu to nejde, může připravovat i třeba rok, a nestojí ho to nic, jen benzín. To v našem systému, pokud vám to prostě nejde, tak platíte, platíte a platíte, (protože si musíte koupit kondiční jízdy a zaroven platíte každou opravnou zkoušku) a může se ta cena AŠ vyšplhat klidně na trojnásobek ve finále a stále papíry nedošly ani do tiskárny.

A kupodivu, je v irsku i menší nehodovost, i když tam jezdí tolik řidičů na "zkoušku".

Ale chápu, tohle v česku nikdy neprojde, protože celé česko je postavené na principu odírat koho jde jak jde, kde si vyvolení na to postaví monopol.
The Law
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Aštar_Šeran 29. 6. 2017 19:11

Tohle *****í audisem :D
Aštar_Šeran
The Baker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod koenzym.q10 29. 6. 2017 19:13

Hm, já si zas myslím, že "ten, komu to nejde" by se řidičského oprávnění měl dobrovolně pro klid všech zúčastněných vzdát.
koenzym.q10
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod The Law 29. 6. 2017 19:28

koenzym.q10 píše:Hm, já si zas myslím, že "ten, komu to nejde" by se řidičského oprávnění měl dobrovolně pro klid všech zúčastněných vzdát.

To je ale nesmysl, ne? Vždyt i učitelé v AŠ rádi říkají, že někomu stačí těch předepsaných 28 hodin, někdo potřebuje i dvojnásobek, ale nakonec se vyjezdí a jezdí jako ten "co mu to šlo lépe". Takže jediný rozdíl by byl v tom, že ti méně nadaní by se vyjezdili levněji a pod dohledem někoho známého, místo aby rvali peníze do chřtánu někoho kdo kromě vození si své ***** celý den v autě jako spolujezdec neumí nic jiného. Ono, odjezdit si 40 hodin za cenu benzínu, nebo 40hodin x 300 (a to jsem ještě levný na tu kondiční jízdu) je trochu rozdíl cenově, ale co se týká praxe v řízení je to to samé.
The Law
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JardaB 29. 6. 2017 19:36

Ja hlavne myslim, ze by mělo byt uplne jedno, jak a kde se clovek nauci ridit, stat by mel resit jen teoretickou a praktickou zkousku. Proste jako u ZP.
Povolit jizdu cloveku bez RP pod dohledem zkuseneho ridice by IMHO nebylo spatne, zase jako u ZP ;-)
JardaB
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod koenzym.q10 29. 6. 2017 19:57

The Law: Tys ale psal, že "ten, komu to nejde, může se připravovat i třeba rok". Rok není to samé jako 40 hodin. Ta idea v principu není špatná, ale podle mě z úplně jiných důvodů, než jakými argumentuješ ty. Opíráš se přitom o tvrzení jakýchsi anonymních instruktorů z autoškol, kterými v další větě pohrdáš, že jsou to budižkničemové a darmožrouti. Navíc teda nesouhlasím s tím, že řízení pod dohledem instruktora je "co se týká praxe v řízení to samé", jako když řídíš pod dohledem táty/mámy/sourozence. U instruktora by se mělo dát očekávat, že bude žáka učit profesionálně. Nejsem si jistý, zda při jízdě s naschválnickým strýcem/mentorem, který imrvére držkuje na všechny, kteří nejedou podle jeho představ, nepřeskočí na žáka rovnou i špatné návyky, zlozvyky, tendence vychovávat, atd.
V ideálním světě je to vznešená myšlenka, ale zrovna v ČR, kde dost lidí jezdí, jako by byli vožralí, mi liberalizace výuky nepřijde jako dobrý nápad.
koenzym.q10
Pozorovatel

Odeslat příspěvekod speleo 30. 6. 2017 07:09

Já jsem proti. Čím méně neschopných vocasů se vochomejtá po silnici tím líp pro plynulost provozu a někdy i bezpečnost, řidičák neni právo ale privilegium a holt ne každý je toho hoden, s tím se musí smířit. Řízení neni tak složité, aby se to někdo nebyl schopen naučit za předepsanou dobu.
"Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nevyčeše všechny její chlupy z pohovky" (L.Dworken).

Ford Focus II. kombi 2.0i 107kW Titanium
speleo
Uživatel deaktivován
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epo_ 30. 6. 2017 07:12

The Law píše: V 18 dostane každý "zkušební" řidičák,


blbost hned na zaciatku,bol si niekedy vobec v irsku?
epo_
Nováček

Odeslat příspěvekod MV_cz 30. 6. 2017 07:19

The Law píše:V 18 dostane každý "zkušební" řidičák, s kterým může jezdit jen pod dohledem zkušeného řidiče (ten kdo má opravdový řidičák déle než nějaká stanovená doba), a až se cití připravený, složí testy a odjede jízdu se zkušebním komisařem.

Takže to bych třeba rok jezdil jako spolujezdec a čekal, jestli to přežiju, skončím pod drnem nebo v nemocnici? Imho ty kondiční jízdy jsou docela dobrý v tom, že i ten spolujezdec má před sebou pedály. Nebo si v irsku všichni přestavěli auta na auta pro autoškoly?
renaultí 1.8 M5P EDC
pežotí 1.2 PT HN05 EAT8
MV_cz
Guru
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epo_ 30. 6. 2017 07:28

su to blbosti, aj na learner permit treba test a edt trening....
epo_
Nováček

Odeslat příspěvekod puk123 30. 6. 2017 07:53

Nebyl jsem v Irsku ani v USA, ale právě o USA jsem četl, že se tam předpokládá, že už umíš jezdit, když jdeš do autoškoly. Cosi ten popisovaný systém do sebe má. Taky nebrání instruktorům, aby své služby dále nabízeli a lákali třeba i na to, že mají krom svých schopností dvojí pedály, aby ti horší adepti řízení měli větší jistotu při učení.
puk123
Veterán

Odeslat příspěvekod aikoN 30. 6. 2017 08:09

Ten systém se mi líbí, ale už ne to věkové omezení. V 18 už člověk často musí být samostatný a ne být závislý na spolujezdci, co s ním bude jezdit. 15/16 let by pro tohle byl ideální věk.
aikoN
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludek_II 30. 6. 2017 08:57

Pekne dekuju. :-D

A co to snizit na 10 let ? I dite ze zakladky ma pravo jezdit do skoly autem :-D
Ludek_II
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aikoN 30. 6. 2017 09:07

Já s tátou jezdil autem od 12. 15 let fakt nevidím jako problém, pokud to má rodič v hlavně v pořádku.
aikoN
Veterán
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neurotic 30. 6. 2017 10:40

Nechápu proč by se měl měnit systém, když neumíš řídit tak ti nikdo nebrání neřídit a nebo jezdit třeba 20mld. let pod dozorem někoho zkušeného. Spousta lidí bude ovšem i po tomto časovém období horší než jiní na konci naší AŠ :D V 18 už spousta lidí potřebuje jezdit do práce atd. a ne začít dělat řidičák...
Neurotic
Štamgast

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků