Vaření na/v ohni

Mám hlad a nemám čas. Co uvařit? Recepty vhodné pro začátečníky

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod myndel 13. 6. 2007 17:28

Nazdar dámy i pánové, potřeboval bych inspiraci....

Měl bych něco udělat, ale mám k tomu jen čistý táborák, žádné trojnžky, pánve, rošty..., jen co se dá na klacek napíchnouti a v alobalu upéci.

Za každou radu vděčen budu :-)
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mokus 13. 6. 2007 18:03

marsmallows napichnout na prut a trochu opect - zkaramelizovat :)

jinak kdysi z tabora si vzpominam, ze supr bylo chlebove testo omotane okolo prutu a nasledne upecene...

edit: ad alobal: raznici - veprova kyta na kostky, cibule, slanina, par kolecek klobasy, pepr, sul, kmin; na hromadku a alobal nepropichovat - vysusi se to... + chleba a kecup heinz
Naposledy upravil mokus dne 13. 6. 2007 18:14, celkově upraveno 2
2,0 TDI, haldex, 7DSG ..140PS
2,0 TSI, torsen, 6man. ..211PS pístní kroužky a ventily už cajk
EX A4 2,0 TFSI torsen, 6man. ..200PS
EX EOS 2,0 TSI 6DSG ..211PS
EX A4 Av.. torsen, 2,5 TDI, 6man ..180PS BAU
G-One, iP8, GEKKO GE-1
mokus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 13. 6. 2007 18:09

Marek_Litzman: Kolik budeš mít času na vaření? Pro kolik lidí?
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 13. 6. 2007 22:16

Slonik : to neřeš :-) času dost, lidí... No, v podstatě stačí, když se z toho nají 3-4 lidi.
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 0ndra 14. 6. 2007 08:52

nějaký zeleninový špíz (cibule, cuketa, paprika, brambora...) nebo opečený papriky, klasika jsou pečený brambory v popelu... nebo buřty :)
0ndra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bombul 14. 6. 2007 11:37

ja milujem pecenu kukuricu na taboraku 8)
Admin na pauze
bombul
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 14. 6. 2007 13:32

Marek Litzman:
co třeba setonův hrnec?

Suroviny (pro 4 velké žrouty) ;-):
2 kuřata
4 menší žluté cibule
směs koření "Kuře tabaco", variantně grilovací koření nebo adžika
sůl
+ eventuelně něco na klasickou nádivku
(rohlíky, mlíko, vajíčko, kopřivy, ... jak jsi zvyklý jí dělat)

---------------
potřeby:
alobal
náruč lopuchových listů nebo ještě lépe kopřiv
rovný hladký kůl délky cca. 1,5 metru, průměr do 10 cm
rýč a lopata.
větší množství placatých kamenů
pracovní rukavice
---------------------------
Postup:
Do většího ohně se dají na 2 - 3 hodiny rozpálit kameny

Mezitím si připravíš kuře - stačí opláchnout, zbavit zbytků peří, "vestavěných" pytlíčků s vnitřnostmi, a pod., osolit, okořenit. Do každého kuřete se vloží 2 na čtvrtky nakrájené cibule. Pokud je čas a nálada, je velmi žádoucí udělat jednoduchou nádivku a tou kuře naplnit. Následně se každé kuře velmi dobře zabalí do alobalu (2-3 vrstvy).

Kuchařská příprava je tímto dokončena. Nyjí je třeba na vhodném místě vykopat jámu půdorysných rozměrů tak, aby se do nich vešla obě kuřata a na kažou stranu zbylo ještě asi 5-10 cm místa; hloudka postačí okolo 3/4 metru.

Do rohu jámy se co nejkolměji opře kůl.

Dno jámy se vyloží rozžhavenými kameny, na ně se dá vrstva kopřiv nebo lopuchů, na ně kuřata v alobalu, kolem kuřat se obloží další kameny, na kuřata opět vrstvu kopřiv a na ně další kameny. Kameny je potřeba klást opatrně, aby se nepoškodil alobal. Kamenů by mělo být dost, aby byla kuřata ze všech stran zakrytá. Důležíté je, aby se alobal nidke kamenů přímo nedotýkal (tedy je třeba hodně kopřiv) Následně se jáma zasype hlínou, kterou je potřeba po vrstvách hutnit, zvláště podél kůlu. Když je zasypáno (minimálně 40 cm, raději ale víc), kůl se opatrně vytáhne a do vzniklého otvoru se opatrně naleje pitná voda (odhad tak 4-5 litrů). Otvor se zasype a zbytek se dělá sám - odhad přípravy je tak 2 - 2,5 hodiny. Následně se jáma opět vykope (jakmile se narazí na první kameny, doporučuji pracovat "archeologicky" - tedy ručně), kuřata se opatrně vyjmou, rozbalí (doporučuji udělat si "čistou" a "špinavou" zónu (tedy rozbalovat první alobal někde jinde než ten druhý, aby se do jídla nedostala hlína).

Maso by se mělo jít od kosti úplně samo a je naprosto vynikající. Přílohou je chleba.

------------------
Variantou jsou balíčky s vepřovým (kotleta) nakrájeným na kousky, spolu s cibulí, slovenskou paprikou, většími kusy brambor, cukety, lilku a podobně, kořenění pepřem, sladkou paprikou případně grilovacím kořením. Příprava se pak zkrátí odhadem na 1 hodinu.
------------------

Pokud ti připadá tenhle postup moc složitý, dá se udělat mix-grill:

lilek, cherry rajčátka, cibule, paprika, cuketa, česnek, vepřová panenka, olivový olej, čerstvé bylinky (třeba tymián). Lilek nakrájej na půlplátky, nech "vyplakat", ostatní na vhodné kousky (rajčátka vcelku) vše okořenit směsí koření na grilovanou zeleninu případně kořením na gyros, polít olivovým olejem a promíchat. Následně dát do jednorázové misky na grilování, přikrýt druhou miskou na grilování, zabalit důkladně do alobalu a dát do žhavého popela.

No a jí se to opět s chlebem ...

Pokud je nálada, je fajn udělat pár dipů ze zakysané smetany, jogurtu a trošky olivového oleje a čeho tě napadne (bylinky, česnek+kapary nebo dijonská hořčice nebo kečup nebo třeba nadrcený nakládaný růžový pepř).

Možná to vypadá, že jsem nepochopil zadání (tedy že to má být vaření s nulovým zázemím), ale obě tyhle věci jsem dělal - na kuchařinu mi stačil nůž, prkýnko a ešus + pár kelímků na ty dipy. ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod game_over 14. 6. 2007 15:47

jestli mas jenom ohniste - vrat se ke "korenum" kup nejaky dobry a kvalitni spekacky a mas vystarano :D
game_over
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 14. 6. 2007 20:39

Slonik: místy zajímavé, minimálně jako inspirace:-)

Díky.
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Head 11. 9. 2007 09:01

mokus píše:marsmallows napichnout na prut a trochu opect - zkaramelizovat :)


jak trochu zkaramelizovat? nám se z toho podařila vytvořit neskutečně lepivá hmota, která se z toho prutu nedala sundat ... kde je chyba?
Yesterday is history, tomorrow a mystery, today is a gift, thats why it's called the present
Head
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vebloud 21. 7. 2008 21:37

Aktuálnost se sice ztrácí, ale nedávno jsem dělal docela chutnou věcičku.

Udělal jsem jednoduchý špíz na klacku ve složení z kuřecí maso, cibule, anglické slanina, cibule, maso...
Který jsem osolil a opepřil. Násladně jsem na klacku kolem špízu vyvtořil "kornout" do kterého jsem dolil pivo a uzavřel a obalil několika dalšími vrstvami alobalu.

Následně pekl nad ohněm a nakonec odložené i přímo na uhlících.

Při větší porci se vyplatí udělat "bombu". Vystlat jednorázovou grilovací vaničku alogalem (aby netekla) a dát dovnitř v podstatě libovolnou směsku a podlít pivem. Už jsem v tom měl stejné ingredience jako na špíz + papriku, česnek, spoustu bylinek atd.

Dá se to přípravit i předem, je to nenáročné. Místo masa se dají použít i nakrájené čpekáčky nebo klobásy. Vše dle fantazie.

Jediné nebezpečí je protržení, či jiné vytečení piva a následné spálení obsahu. Spálit to díky větší vrstvám alobalu skoro nejde, ale občas je potřeba bombu otočit.
Žít a nechat žít, ty máš svůj názor, já mám svůj názor, já ti nebudu nutit svůj, nemusím souhlasit s tvým, ale udělám vše, abys ho mohl svobodně vyjádřit.
Vebloud
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků