Suši: doma stejně dobré jako od profesionálů

Suši, kimchi, enchiladas, sač-cha, ale klidně i boršč

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 13. 1. 2006 22:29

Miluji suši. Protože suši bary u nás stále patří mezi ty nejluxusnější restaurace, s manželkou jsme se tuto pochoutku naučili dělat sami.

Pokud se do toho ale chcete pustit, možná bude lepší napřed navštívit opravdový suši bar, abyste nasákli atmosféru a viděli, jak to chodí.

V prvé řadě potřebujete suroviny, bez nich to nejde. A to konkrétně:

• rýži na sushi (normální nestačí)
• řasy: do nich se suši balí
• pravou sójovou omáčku: např Kikkoman, přírodní
• rýžový ocet
• křen wasabi: pro amatéry nejlepší v tubě
• nakládaný zázvor
• náplň do suši
• podložku pro rolování (v nouzi se dá použít rákosové prostírání z IKEA)

Kde to sehnat? Občas na potřebné suroviny narazíte v hypermarketech, v sekcích východních potravin. V Praze mohu doporučit specializovaný obchod Japan eShop.

Napřed je nutné připravit rýži: 15 minut vařit pod poklicí, potom odstavit a nechat 10 minut pod poklicí odstát.

Příprava nálevu (na 250 g rýže): 25 ml rýžového octa, necelá lžíce cukru, 1/2 lžíčky soli, glutaman sodný, 25 ml vody. Nálev necháme projít varem a vlijeme ji do rýže.

Rýži je nyní nutné ochladit. Nestačí ji nechat stát v pokoji, ani dát na balkón. Musí se promíchávat a ovívat ji třeba nějakým časopisem (v Japonsku se používá vějíř). Jakmile rýži ochladíte přibližně na teplotu lidského těla, je připravena.

Popisuji zde výrobu maki suši: typických válečků s rýží a náplní. V Japonsku se používají syrové ryby, doma saháme po uzeném lososu, krabích tyčinkách, dovnitř lze ale zamotat i kousky okurky, avokáda. Vše je nutné nakrájet na delší kousky.

Na bambusovou podložku položte řasu. Do spodní části, zhruba čtvrtiny, od levého kraje k pravém rozprostřete vrstvu rýže. Nezapomeňte ji trochu prstem po celé délce pomazat slabou vrstvičkou wasabi (pozor, křen je velmi silný). Na rýži položte proužky náplně.

Nyní je pravá chvíle na zavinutí. Pomalu tvořte válec, pevně jej utahujte. Okraj řasy potom stačí navlhčit, tím začne lepit a uzavře se. Ostrým nožem namočeným do vody z válce nařežte jednotlivé válečky maki suši - na výšku by měly mít dva až tři centimetry.

A je hotovo.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 13. 1. 2006 22:32

Ještě něco málo ke stolování. Japonci velmi dbají na estetické servírování - můžete se inspirovat.

K suši kromě samotných válečků patří také sójová omáčka, která se nalije do misky. Osobně do ní ještě rozmíchám trochu wasabi. Ti největší mistři jedí suši rukama, nepoužívají hůlky. Vezmou váleček do ruky, chvíli jej namočí do sójovky a šup s ním do pusy. Vždy celý, nekousat na poloviny.

Jednotlivá sousta se prokládají kousky nakládaného zázvoru. Má velmi pronikavou a typickou chuť.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 13. 1. 2006 23:13

Marek L.: Boze, ten japan eShop, to je presne to, co mi chybelo, diky, diky...
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod devil_cz 14. 1. 2006 12:00

Dobrý den, já jsem bydlel s korejci a ty me naucili maki (tady zname jako suschi) takto:

Vemete rýži, klidně českou ve varných sáčcích. Uvarite ji, trochu ji prevarite a jeste teplou ji balite do řasy.

Ja jsem si to trochu počeštil, takže do toho dávám napriklad:
    tunáka

    /list:u]
      vajecnou omeletu (prouzek) se sunkou
      lososa
      eidam
      zelene olivy - zkuste to, je to skvele
      avokado
      ananas
      nakladany zazvor
      okurku hadovku - skvele v lete


    a k tomu nakladany zazvor a wasabi - ale pozor na ceskej pokus o wasabi, je to takova mala kulata, banata zelena sklenicka s ceskym krenem a asi 3% wasabi...je to slabota.
devil_cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ares952 15. 1. 2006 19:49

v japan eshop kupuju taky
susi nemam rad:-(
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MichaelJackie.S 25. 5. 2007 23:07

Všude o něm čtu či vidím recepty v TV ale ještě nikdy jsem suši neochutnal. Budu muset časem vyzkoušet.
MichaelJackie.S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1pepko 20. 1. 2008 21:25

presne, tá ryža môže byť domáca, japonská ryža na suši sa od tunajšej /v predaji/ odlišuje tým, že je lepkavá aby suši držalo spolu, a keď nebude k zohnaniu vasabi /japonský chren, trochu málo odlišnej chuti/, postačí aj chren s jablkom
1pepko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin22 11. 7. 2008 09:09

Asi 6x jsem už doma dělal suši, a teďka při nákupu řas NORI jsem si všimnul, že tam mají návod, že se mají řasy 5 minut vařit ve vodě. Já je vždycky jenom vytáhl ze sáčku a hned balil rolky.

Netušíte někdo, jak je to správně - mají se řasy vařit nebo ne? Myslím na balené MAKI suši.

Díky za info. Martin
Martin22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jouda.II 4. 4. 2009 20:32

Nemám rád tu řasu, takže maki nee. Dávám přednost nigiri. Ten ocet se dá koupit v tom Japanshopu už ochucenej, jmenuje se Mitsukan. Na nigiri se dají v Makru koupit nakrájený ryby, sice mražený, ale za cenu jednoho setu v suši baru je tady toho minimálně na 40 kousků. Mám vyzkoušený krevety, marinovanýho úhoře, halibuta a lososa
Ford Focus 1.8 TDCi
Jouda.II
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seterwohipikule 10. 6. 2009 15:37

Včera jsme si to s přítelkyní udělali doma, jen jsme za boha nemohli sehnat uzeného lososa :oops:
Zboží máme japan-eshop.com
Tady je výsledek
Obrázek
Bablbam.
seterwohipikule
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 30. 4. 2010 19:05

devil_cz píše:Dobrý den, já jsem bydlel s korejci a ty me naucili maki (tady zname jako suschi) takto:

Vemete rýži, klidně českou ve varných sáčcích. Uvarite ji, trochu ji prevarite a jeste teplou ji balite do řasy.

Ja jsem si to trochu počeštil, takže do toho dávám napriklad:
    tunáka

    /list]
      vajecnou omeletu (prouzek) se sunkou
      lososa
      eidam
      zelene olivy - zkuste to, je to skvele
      avokado
      ananas
      nakladany zazvor
      okurku hadovku - skvele v lete

a k tomu nakladany zazvor a wasabi - ale pozor na ceskej pokus o wasabi, je to takova mala kulata, banata zelena sklenicka s ceskym krenem a asi 3% wasabi...je to slabota.



když už nepoužívat nishiki, tak alespoň jasmínovou thajskou (1kg cca za pade) nebo kulatozrnou vitnamskou , nevyplatí se šetřit a mnohem líp chutná, když je dělaná v páře a hlavně se nemusí převařovat, tyhle kvalitní rýže uvaříte tak, že můžete misku s ní otočit dnem vzhůru a nevypadne ani zrnko a přitom chutná báječně, žádná rozvařená s**čka
あきらうざい
akira.uzai
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin22 12. 8. 2011 09:36

Věci na sushi mají i v Makru - kdo máte do Prahy daleko do Japan shopu. Kikkoman sojovku se vyplatí koupit litr, protože 150ml stojí už snad 70,- Kč a litr asi 180,- Kč. Řasy kupovat hlavně NORI - jednou jsem měl jiné a byly hnusné. Zázvor ideálně růžový. Bacha ale v Makru na Wasabi. Jednou jsem koupil v takové černo-červené krabičce a byl hnusný, vůbec nebyl ostrý ani nebyl zelený. Fuj. Já kupuji buď v takové béžové krabičce (s modrým drakem) - Blue Dragon - mají ve stejném balení i řasy. A nebo je výborný namíchat z prášku, ale ten v Makru nemají.

Zrovna dneska to budu dělat k večeři, tak už se docela těším. Nám nejvíc chutnají asi s krevetami. Mražené vyloupeme, hodíme na pánev na máslo zrůžovět a je to. Jednou jsem kupoval chlazené v Makru a jedna stála skoro 30,- Kč, což je dost. Pěkné velké mražené stojí kilo 200-300 Kč.
Martin22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ŽanetaPetrásková 20. 8. 2012 13:33

Minulý týden jsem to zkoušela a vypadalo to sice nic moc, ale chutnalo báječně :-) Sushi je moje velmi oblíbená pochoutka!
ŽanetaPetrásková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin22 20. 8. 2012 13:55

Když je dobré Wasabi z prášku a opražený sezam, nemá to chybu. Jinak nám chutná přidávat do rolky proužek papriky - červená, zelená - je to jedno. Je to kromě příjemné chuti i pěkně barevné na talíři.
Martin22
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků