Zmrzlina - jak vyrobit

Kdo by odolal sladkostem? Zvláš?, když je umí připravit sám

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod aloisicek 30. 5. 2008 16:43

Lze možno doma vyrobit zmrzlinu(ne vodovou) bez použití mrazícího stroje? Pokud ano,jaký je recept?


Děkuji za odpověď
aloisicek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brymi 25. 9. 2008 12:54

CHALUPÁŘSKÁ ZMRZLINA:
4 lžíce moučkového cukru, 4 vejce, 2 šlehačky, 2 lžíce kakaa (nebo jakékoliv šťávy). Ušleháme vejce s cukrem do husté pěny, přidáme kakao, ušlehanou šlehačku a promícháme. Nalijeme do kelímku a dáme zmrazit.
JAHODOVÁ ZMRZLINA:
250 g jahod, 2,5 dl šlehačky, cukr podle chuti. Jahody rozmixujeme, podle chuti osladíme a zlehka vmícháme ušlehanou  šlehačku. Nalijeme do misky, přikryjeme alobalem a dáme zmrazit. Zmrzlinu vykrajujeme lžící (namáčenou ve vodě), porce zdobíme čerstvými jahodami.
Nemám vyzkoušené ale přece něco.
brymi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 9. 2008 16:38

Problém je v tom, že pokud se dá směs na výrobu zmrzliny normálně zmrznout do ledničky, tak má tendenci se "usadit", takže dole z toho je "šutr" a nahoře "zmrzlá pěna", navíc se v tom tvoří ledové krystalky.

Takže pokud nemáš tekutý dusík, můžeš zkusit stejný postup, jako měli zmrzlináři už za dob starého Říma.

Vezmeš 2 nádoby, které do sebe "pasují". Čím větší je rozdíl mezi malou a velkou nádobou, tím lépe. Ideální je co největší plocha malé nádoby - takže nejlépe vysoká a hubená.
Do vzniklé mezery nasypeš led spolu s kuchyňskou solí (tou solí nešetřit). Sůl způsobí tání ledu při nižší teplotě než 0˚C, v domácích podmínkách lze bez problémů dosáhnout -20˚C. No a v té malé chlazené nádobě umícháš zmrzlinu dle receptu. Důležité je, aby byla směs před tím, než jí dáš na mrazák, aspoň částečně tuhá, aby se jednotlivé složky neoddělily a neusadily.

Je to stejný princip jako u mrazících nádob, ty nedělají nic jiného, než že se "naakumulují" na mrazáku (nebo vložky do nich) a pak tu "zimu" předávají příslušné potravině. Žádné jiné kouzlo v tom není.

Průmyslové stroje mají samozřejmě vlastní chlazení.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 4. 10. 2008 23:13

Oddělení se dá zabránit jednodušší cestou. Dáme zmrznout ušlehanou šlehačku, dáme zmrznout jahody. Ve stádiu zmražení, které zvládne náš mixér, umixujeme jahody s moučkovým cukrem a nakonec přidáme šlehačku, už nemixujeme dlouho a vracíme do mrazáku.

Jinak, ke zmrzlině ze syrových vajec - riziko salmonely je stále dost vysoké. Před prášky se zmrzlina dělala svařením žloutků s mlékem a z toho se vyšlehala. Když přišli hygienici na to, že do zmrzliny hospodská přidala syrové ušlehané bílky, byl z toho průšvih. Správně by se měly šlehat v páře, nebo nedávat vůbec.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 10. 2008 19:07

Oddělení to sice zabrání, ale vytvoření ledových krystalků bohužel ne :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 10. 2008 14:08

kejki3: nechci vypadat jako šťoura, ale není náhodou salmoška jen ze žloutků? bílky by měly být OK.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 10. 2008 18:52

To fakt nevím, ale brymi dává syrové obojí. Ale pochybuji, že by bakterie rozlišovaly žloutek od bílku.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Beholder_ 29. 12. 2008 11:46

NE! NE! NE!
S tou salmonelou je to jinak. Když vajíčko není poškozené, tak salmonela NENí ani v bílku,
ani v žloutku. Je na povrchu. Ke kontaminaci dochází až po rozbití(puknutí,perforovaní).
Riziko salmonely u slepičích vajec je nízké. U kačecích vajec je vysoké!!! :pozor
Já si běžně vyšlehám(lépe řečeno zmixuju :-) ) syrový (žloutek+bílek) s cukrem a moukou,
a doted jsem neměl žáden trávicí problém. Kdo chce mít jistotu, že mu nic nebude,
nech zkonzumuje co nejdřív.
Neverte svojmu srdcu. Chce vašu krv.
Tak, a prerazil si múr hlavou - a čo budeš robit v susednej cele?
Beholder_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 1. 2009 08:10

za chvíli (8:30) je na ČT2 pořad o historii zmrzliny :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honza CZ 9. 2. 2009 22:34

Pochytil jsem ispiraci z reklamy na roboschéfa. Zmražené celé jahody (ovoce dle chuti) dáme do pevnějšího igelitového pytlíku a paličkou na maso rozklepem na malé kousky. Vysypeme do vychlazené nádoby (šlehací mísy) ,přidáme práškový cukr (i vanilkový), trochu citronové šťávy a vychlazenou šlehačku, ponorným mixerem našleháme.
Honza CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 2. 2009 08:55

Honza CZ: jenže to jsou všechno variace na různé ovocné sorbety. Ne, že by to nebylo dobré, ale krémovou zmrzlinu doma tímhle způsobem prostě nevyrobíš.
Prostě pořád to bude "drcený led".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 3. 2009 00:57

Prostě je třeba použít zmrzlinový strojek a krémovou směs.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 3. 2009 09:01

Ne nezbytně nutně. Stačí použít něco, co bude mrazit, ale přitom budeme schopni stále míchat - takže je možné si takový strojek vyrobit doma - jak už jsem psal dříve.
Dvě nádoby pasující do sebe a mezi ně nasypat led, který hodně silně prosolíme. Tající led může tak dosáhnout teploty až -20 °C ! Ve vnitřní nádobě pak směsí mícháme tak dlouho, dokud nezkrémovití.

Je to princip používaný už od středověku. Zmrzlinové stroje fungují dodnes na stejném principu, jen se chlad ve strojí přímo vyrábí - vlastně je to kombinace hnětače a ledničky a nebo se celá nádoba s dvojitou stěnou naplněnou nějakým chladivem dá do mrazáku, nebo se tam dají pouze chladící vložky (domácí přístroje).
Žádný zázrak v tom není.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 4. 3. 2009 00:52

No však ten nezázračný strojek mám na mysli. Tu mísu s mezistěnou na led měl třeba robot ETA 0010, a to už je nějaký pátek. A ten současný jsem koupil v Tescu za 300,-.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 3. 2009 08:14

Ovšem uznej, že použití dvou kovových nádob, ledu a soli by mělo určité kouzlo :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků