Rizoto

Nevíte, co uvařit k obědu? Tady je kategorie, kde hledat inspiraci

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Slonik 19. 1. 2006 09:34

Jíte rizoto? Já ho mám docela rád, zvláště, když se připravuje takto:


(cca. 10 porcí)
Suroviny:
1 kg dlouhozrnné rýže Lagris
0,6 kg libovějšího vepřového masa (třeba plec)
1 sáček mražené zeleniny (bez kapustiček, bez kukuřice)
1 malá plechovka hrášku (ta nejmenší co se dělá)
1 sklenice malá zeleninového leča
1 větší žlutá cibule
2 kávové lžičky mleté sladké papriky
1-2 lžíce sádla
250 g strouhaného eidamu
1 kostka masoxu nebo cca. 1/2 litru vývaru
sůl
kyselé okurky dle chuti

Nástroje:
Širší hrnec, který je možno dát do trouby nebo pekáč s poklicí.

Postup:
Najemno nakrájenou cibuli necháme na sádle zesklovatět, do základu dáme na malé kousíčky nakrájené maso, necháme zatáhnout, zaprášíme paprikou a po cca. 30 sekundách míchání zalijeme horkým vývarem nebo horkou vodou s masoxem. Mírně osolíme a necháme pod pokličkou dokud není maso poloměkké (obvykle 1/2 hodiny). Občas se hodí maso zamíchat, aby se nepřipálilo. Poté přidáme lečo a opět pod pokličkou necháme vodu téměř odvařit. Přidáme zeleninu včetně hrášku, promísíme a jakmile je voda zcela pryč, nasypeme do hrnce dobře propranou rýži (2x v horké vodě, 2x-3x ve studené vodě, aby z ní netekl ten bílý sajrajt), krátce orestujeme, důkladně promícháme s masem, zalijeme vodou v množství 1,5 násobku objemu rýže, jetě jednou promícháme přiklopíme pokličkou a zaparkujeme do trouby. Po cca. 20 minutách by měla být rýže měkká. Důležité je rizoto dále nemíchat.

Hotový produkt (doporučuji předem ochutnat, zda rýže dostatečně změkla) se promíchá vidlicí na maso a pomocí menší naběračky máčené ve studené vodě se servíruje do úhledných kopečků, posype se sýrem a obloží kyselými okurkami.

(Pokud není k dispozici trouba, je možné dělat rizoto i na plotně. V tomto nouzovém případě doporučuji v závěrečné fázi velmi mírný plamen a použití litinové desky případně hrnce se silným dnem aby se pokrm nepřipálil).

(update 11.4.2006) - vyhrabal jsem nějaké fotečky hotových produktů. Úroveň servírování je nižší než standard, neb snímky pocházejí z letního stanového tábora ...

Obrázek
Naposledy upravil Slonik dne 11. 4. 2006 16:52, celkově upraveno 2
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 19. 1. 2006 15:30

rizoto mam rad, recept zni velice dobre...asi zkusim...

jen me zarazila ta malinka plechovka hrasku, dosavat jsem to povazoval za jeden z nejdulezitejsich prvku v rizotu? Zvlast na 1kg ryze, to uz je docela porce...
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 19. 1. 2006 17:15

caddy: to jistě, předpokládám, že v mražené zelenině nějaký je, takže tohle je tak nějak navíc ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 19. 1. 2006 20:37

tak to potem jo :)
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 20. 1. 2006 17:08

Rizoto mám moc rád a když je na jídelním lístku,rád si ho dám.Jednou jsem se ale šeredně spálil,protože to nebylo rizoto,ale jakási rýžová slepená kaše s náznakem zeleniny.U mě se rýže v rizotu nesmí vůbec lepit.
Pavel Mareš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod š.ť.á.p.i 21. 1. 2006 20:40

rizoto nemam rad, ale snim ho..
nokia 5110,3310,3510i,philips530,alcatel756, nokia n-gage,6230i,6630,6233,N73ME,6500slide,N78, 5530xm, 5800xm, C7, lumia 820, LG G Flex2, honor 9, huawei nova 5T
š.ť.á.p.i
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod scater 21. 1. 2006 20:42

Kuřecí rizoto to je moje :P
D'n'B fan
To my né.To Komunisti.
Nebyl to Descartes, kdo řek: "Jsem to, co jsem!" ?
Ne, to byl Pepek námořník
scater
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lehtinen 22. 1. 2006 12:03

Je to divný, ale nejvíc mi chutnalo to školní rizoto
Renault Twingo 1,2, r.v. 93 - rád na tebe vzpomínám, 5 let, 60 tisíc km
Citroen C4 1,4i 16V, SX r.v. 2009 - 2023
lehtinen
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod game_over 22. 1. 2006 23:19

lehtinen píše:Je to divný, ale nejvíc mi chutnalo to školní rizotoz/quote]
musí s tebou souhlasit normálně se jídlo ze školní jídelny nedá jíst, ale rizoto to prostě umí a to bylo snad jediný jídlo který mi chutnalo ze školní jídelny
game_over
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 23. 1. 2006 00:18

hehe, už jsem to tu někde psal, ale mám úplně stejnou zkušenost :-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mickeye 23. 1. 2006 15:12

Doporučuju zaměnit dlouhozrnou rýži za krátkozrnou, třeba Arborio. Rizoto dělám celkem podobně, ale z kuřecího masa a s tím že rýži nedávám až do vody ale lehce ji osmažím.
Recept by vypadal nějak takhle: kuřecí maso namarinuju v nějakém dobrém koření (Meat Masala a podobně), osmažím cibulku, přidám maso, až je maso hotové, zapráším paprikou a pak postupně přidávám zeleninu od nejtvrdší po nejměkší (rajčata z konzervy a hrášek přidávám až je rýže skoro hotová) a pak přidám rýži, orestuju ji, přidám vývar nebo vodu a rýži vařím dokud není hotova. Na talíři ji ještě sypu strouhaným sýrem.
Mickeye
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 24. 1. 2006 00:17

Mickeye: vždyť tak to je. žádná rýže do vody, ale orestovat a pak teprve přidat vodu. Co se týče krátkozrnné rýže, tak nevím. Mám s ní špatné zkušenosti - na trhu jsem zatím neobjevil takovou, která by byla dostatečně kvalitní. Obvykle jde o polámanou dlouhozrnnou a tím pádem má tendenci se lepit. Zn. Arborio se dá koupit kde?
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mickeye 24. 1. 2006 20:42

Slonik píše:Najemno nakrájenou cibuli necháme na sádle zesklovatět, do základu dáme na malé kousíčky nakrájené maso, necháme zatáhnout, zaprášíme paprikou a po cca. 30 sekundách míchání zalijeme horkým vývarem nebo horkou vodou s masoxem.
Mickeye: vždyť tak to je. žádná rýže do vody, ale orestovat a pak teprve přidat vodu.

Tak to se omlouvám, ale já jen že jsi to tam přímo neuvedl. :)

Slonik píše:Arborio se dá koupit kde??


Arborio koupíš v Ahold supermarketech (Albert, Hypernova), ale určitě i jinde. U Aholdu se dá koupit Riso Scotti Arborio a stojí cca 35,- kč za 6 porcí (viz níže). Krátkozrné rýže po uvaření mají konzistenci jako suši, tj. drží pohromadě a nesypou se a proto se musí jíst jen za tepla a ohřívané nechutnají tak dobře.
Nejchutnější rizoto z Arboria je houbové nejlépe s liškama, se smetanou, šalotkama a sušenou (parmskou) šunkou. Rizoto ještě posypat parmezánem (ale ten není všem zrovna po chuti) a trochu nějaké chutné, jemné bylinky (roketa, řeřicha, fenykl apod). Opravdová lahůdka třeba jako nedělní brunch. :P


Obrázek.
Mickeye
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 25. 1. 2006 00:13

Mickey: díky za info o rýži. Mám rád sypkou rýži ...


Špatně jsi to četl, je tam doslova napsáno "nasypeme do hrnce dobře propranou rýži ... krátce orestujeme, důkladně promícháme s masem, zalijeme vodou" ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MichaelJackie.S 25. 5. 2007 22:56

Rizoto je moje velmi ale velmi oblíbené jídlo. Zvláště když je z kuřecího masa, hodně zeleniny (hrášek, mrkev, kukuřice) a třeba i pár hub a pořádnou porci sýra a kyselých okurek :wink:
MichaelJackie.S
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků