Asijská kuřecí polévka

Polévka je základ. Umíte uvařit bouillabaissu?

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod BobanekOs 29. 8. 2016 18:11

Dobrý den

Miluji asijskou kuchyni. Zastrčeným bistrům moc nevěřím, ty které jsou v obchodních centrech jsou asi kontrolovanější, ale tam mi nechutná, takže spíš restaurace.
Bydlím ale na samotě a rád vařím, takže jsem se pokoušel uvařit obdobu, ale vzdal jsem to, protože se mi nikdy nepovedlo ani přiblížit se chuti v restauraci (koupil jsem různé rybí omáčky, mám výkonný plynový hořák a podobně).

Nyní jsem byl v Plzni a po cestě se zastavil na polévku a hlavní jídlo. Ani jedno nebylo nijak výjímečné, ale přesto mi chutnalo. Jak jsem psal, kopírovat hlavní jídlo jsem již vzdal, ale nyní byla kuchyně za sklem a já pozoroval, jak připravují polévku. Čekal jsem, že ji mají uvařenou a jen nalejou, ale frajer hodil na pánev pár surovin, zalil asi vývarem, hodil pár výhonků a...a bylo hotovo. Polévku měl udělánu za necelou minutu. Byly tam kuřecí kousky, mrkev, shitake houba, trochu zázvoru a výhonky. Nic jiného jsem ve vývaru nenašel.

Neexperimentoval někdo s polévkou? Rád bych si někdy udělal takovou rychlou polévku, která je i s přípravou za deset minut. Na google najdu jen polévky, které se vaří a dělá se jí pět litrů. Já chci jen talíř...
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gooorila 30. 8. 2016 16:48

Napíšu, jak ji dělám já:

Dělám si ji, když se připravuji na grilovačku, kde budou kuřecí křídla. Z těch odkrajuji špičky, což je jen kost a kůže, ale dělají fajn vývar. Obyčejně kupuji šest křídel, takže do půl litru polévky dám šest špiček a tak třetinu kuřecího řízku, aby bylo v polévce i trochu masa. Dám vařit vodu a hned tam přihodím jedno jidášovo ucho (to chci nahradit jinou čínskou houbou, ale je to lepší, než nic) a několik malých plátků zázvoru (ale dělám i s mletým. Mi zázvor nechutná, ale bez něj ta polívka je jen klasický český vývar). Osolím a připepřím.
Asi po patnácti minutách varu přihodím ještě pár plátků mrkve (plátky, aby byla rychle uvařena).

Po dalších patnácti minutách všechno z vývaru vytáhnu a postupně nakrájím na velmi jemné kousíčky (jak kdo chce podle chuti. Mi to takhle více chutná).

A pak finále. Hodím vše zase nazpět. Malá lžička sójové omáčky a půl lžičky chili omáčky (jo, taky mi to připadalo jako blbost, ale je tam potřeba). Dosolím, jestliže je potřeba a hodím jedno vajíčko a skleněné nudle.

Není to dokonalá kopie, kdysi jsem tam dával trochu škrobu, aby zhoustla. Pořád tam ale nějaká drobnost chybí, ale je dobrá. Nemyslím, že by byla nezdravá, je to fajn kuřecí vývar, jen trošku jinak. Kdyby někdo věděl, co ještě jinak, také budu rád za tipy. Je to fakt za půl hodiny a lepší, než čínská ze sáčku za pět korun...
Gooorila
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klamerka 7. 2. 2018 20:18

Zdravím

Jsem z Ostravy a chodím do bistra mekong, kde mají pekingskou polévku uvařenou dopředu, ale když si dávám kuřecí polévku, chystá ji přímo ve woku.

Mi ta kuřecí polévka chutná a chtěl bych znát názor někoho, kdo třeba ve vietnamu byl, jak moc se liší od tradičních polévek u nich. Kouzlo té polévky je i v tom, že má kuchař sice vše nakrájené a vývar připravený, tak to přede mnou naháže do Wok pánve a doslova do minuty je polévka hotova.

V každém případě, většinou je polévka složena z kuřecího vývaru, cítím tam zázvor, jidášovo ucho. Často tam je mrkev, kukuřice, vajíčko. Těch kombinací není tolik, takže tu chuť musí dělat nějaké koření. Někde jsem narazil na to, že nezahušťují škrobem, ale tapiokovou moukou, ale tu jsem zatím nesehnal :)

-- 7. 2. 2018 20:22 --

A ještě dodám, mluvím-li o vietnamském bistru, zamýšlel jsem se celkově. Rád si dávám i restované maso se zeleninou. Takže zase, je to kuřecí maso, bambus, mrkev, cibule, brokolice. Když tohle hodím na pánev, orestuju a zaliji vývarem, nikdy se chuťově nepřiblížím tomu bistru. Takže zase tam je něco, co tomu dá jinou chuť.

Měl jsem už doma několik rybích a sójových omáček, ale netuším.
Klamerka
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků