Pikantní okurkové chutney aneb okurkový salát trochu jinak

Co nejlépe povzbudí chuťové buňky? A jak to připravit?

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Caddy 10. 10. 2010 15:10

Taková dobrá asijská variace, já si to hodně oblíbil

na 1 kg salátových okurek je třeba:
250 g šalotky
20 g zázvoru
svazek kopru
1-3 červené chilli papričky (dle nátury každého)
200 ml bílého vinného octa
cca 250–300 g cukru (původní recept uvádí 400 g, ale to by se fakt nedalo jíst, takže nějak přiměřeně dle chuti...)
1 lžíce hořčičných semínek
sůl
pepř

Okurky oloupeme, překrojíme podélně napůl a příčně tak na třetiny až čtvrtiny. Pak je nakrájíme na nudličky. Podle originálu by se měla lžičkou vydloubat semínka, ale mně to přijde jako zbytečné plýtvání, ničemu nevadí, zvlášť, když ty okurky skoro žádná nemají.
Cibulku nakrájíme na středně drobné kostičky. Kopr též pokrájíme. Zázvor nastrouháme. Chilli papričky překrojíme napůl, odstraníme jadérka a nakrájíme na proužky příčně (pak si tři dny nevyndavejte čočky z očí, pokud nosíte :D).

Ocet s 200 ml vody uveďte do varu. Přidejte šalotku, chilli papričky, zázvor, hořčičné semínko a cukr. Po chvíli vmíchejte okurky, kopr a dle chuti sůl a pepř. Zhruba dvě minut povařte a pak nechte dvě hodinky odstát.

Možno podávat s vekou osmahlou na olivovém oleji.

Obrázek
Obrázek
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 10. 10. 2010 16:22

To vypadá docela dobře. Sice bych tomu neříkal "chutney" a vzhledem ke kopru ne "asijská variace" ;-), ale zkusím. Ještě dnes. Nejsem si sice jist, zda mám doma dostatek bílého vinného octa, ale myslím, že použití části bílého a části červeného nic moc nepokazí. Jo ten zázvor se krájí nebo drtí?
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 10. 10. 2010 17:12

strouha....vidis, ja to tam nenapsal :)

v originále tomu říkaji "čatný", to myslím, že zlaté chutney :D A je to primo z asijske kucharky, tak nevim :)

a ja taky nemel dost bileho vinneho, tak jsem pouzil jablecny a taky to jde :D
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků