Filtrovací konvice na vodu

Kuchyňské linky, spotřebiče, pravidla stolování a různé informační zdroje

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 10. 2008 08:31

archiv časopisu je na www.dtest.cz

Jinak rozbor vody stojí pár stovek (tedy asi jako jedna sada filtrů), není nic jednoduššího, než se ho nechat udělat (ideálně někdy těsně před tím, než filtr měníš).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 6. 7. 2011 09:45

[quote="PatrikChrz"]Odebírám časopis Test, kde testují kde co, mimo jiné i tyto vodní filtry. Ve velkém množství případů (dokonce mám dojem že ve většině, už je to dýl, tak si to přesně nepamatuji) bylo zjištěno, že z filtru ven teče horší voda, než dovnitř.
quote]

Pravda, je to už poněkud starší diskuze, ale dovolím si reagovat: ten test byl z roku 1998:-) To už je hodně dávno a mezitím technologie určitě pokročily výrazně kupředu. Filtry se musí pravidelně měnit, právě kvůli těm bakteriím. Chlor ve vodovodu sice zničí bakterie, ale chuť takové vody je tragická, nehledě na to, že chlor je také škodlivý.
Napíši svou zkušenost, kterou jsem už psal jinde:
Před časem jsme si s manželkou také pořídili filtrační konvici, zn. LAICA. Jsme velice spokojeni. Před tím jsme pili vodu z kohoutku a rozdíl je opravdu markantní, zvláště u hodně tvrdé a chlorované vody,což byl náš případ. Chuťově nesrovnatelné. V rychlovarné konvici se přestal usazovat kámen a také se uvaří voda rychleji. Brita je určitě výborná konvice, ale je podle mne taky na trhu nejdražší(těží z toho, že tady byla jedna z prvních). O něco levněji(cena/výkon) vychází již zmíněná zn. LAICA, ale úplně nejlépe podle mne zn. AQUAPHOR (http://www.aquaphor.cz/) Jejich konvice mají největší výběr velikostí(což mě u Brity velmi chybělo a limitovalo) a taky mají mnohem levnější filtry(cca 160–170Kč/ks) při výdrži 300l(tedy 2× tolik co ostatní). Rovněž mají podle mne lépe vychytané měření objemu přefiltrované vody, což je u Laicy a Brity po vybití baterie problém. Pokud bych se dnes měl rozhodnout, jakou konvici koupit, tak bych rozhodně vyzkoušel od AQUAPHORU. Doporučuji také koupit konvici s co největším objemem přefiltrované vody.
Takže za sebe koupi filtrační konvice rozhodně doporučuji a vyjde to levněji než kupovat balenou vodu.
Viktorius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roman - osvč 6. 7. 2011 10:55

Zabývám se kvalitní pitnou vodou a filtraci vody mohu jen schválit. Říká se že voda z kohoutku je dobrá, kvalitní, ovšem není to zcela pravda a na chuti to poznáte sami. Co se týká ovšem filtrování, tak záleží především proč vodu chceme filtrovat a do jaké míry chceme, aby byla opravdu kvalitní. Zde už se trochu rozcházíme. Konev Brita upraví vodu k lepší chuti i kvalitě, ovšem nezbaví vás vody třeba mikroorganismů, volných částic apod. Nové filtrační patrony nejsou nejlevnější a pokud by jsme chtěli mít takovou kvalitu vodu jak od této konve očekáváme, museli by jsme patronu MAXIMÁLNĚ po deseti konvích vyměnit. Což se ve finále dosti prodraží.
Na trhu je spousty druhů filtrací, ale pozor na systém reversní osmózy. Státní zdravotní ústav varuje, že tento způsob úpravy vody vodu taktéž demineralituje, což může mít za následky vážná zdravotní onemocnění!
Taktéž spotřeba vody je v tomto případě velká, neekonomická. Na jeden litr filtrované vody mnohdy spotřebujete až devět litrů vody!
My jsme si pořídili domů kombinovaný filtr s aktivním uhlíkem, uv lampou a celé to hlídá elektronický monitoring. Voda jako ze studánky, zbavena 99,99% bakterií, virů, deaktivuje více než 140 kontaminantů (cca 99,9%) a zbaví vody volných částic až do velikosti 0,2 mikronu, tedy částic menších 300x než je lidský vlas. Dokáže ovšem ponechat ve vodě zdraví prospěšné minerály. Zařízení nebylo nejlevnější, ale teď nás litr vyjde na 1,50Kč! Bez starostí, bez tahání vody domů, s jistotou kvality vody na rozdíl od té balené, viz v posledních dnech Aquila. To je ovšem jen to co se dostalo do médií... Pokud budete mít zájem o informace, rád vám je zašlu emailem, sem na diskuze moc nechodím... Na filtr je 90ti denní záruka spokojenosti zákazníka, což samo o sobě mluví za své kvality...
Ideální do domácností, ale i do firem na místo balené vody, či vody v barelech. Jistě kvalitnější voda, chutnější a hlavně mnohem mnohem levnější... Cenově se však vyplatí alespoň pro tříčlennou domácnost, nebo se musí chtít opravdu kvalitní a chutné vody...

-- 6. 7. 2011 12:07 --

0ndra píše:a co takhle dát podobný filtr hned za vodoměr? něco většího, co by odfiltrovalo veškerou vodu co jde do domu/bytu, nemáte s tím někdo zkušenosti?


I toto jsem s několika zákazníky řešil. Je důležité co je s vodou třeba změnit.
Hodně jsem pátral, bavil se na toto téma s odborníky, ale moc potěšen jsem nebyl.
Většinou je třeba vodu změkčit, protože je voda moc tvrdá. Nejideálnějším řešením jsou magnetické kroužky, které se instalují na potrubí, ovšem vápník obsažený ve vodě nezbaví úplně. Zbaví vodu velké tvrdosti, ale spíš je to o tom, že se vápník ve vodě rozmělní, ovšem ve vodě nadále zůstává. Není ovšem tak znatelný. Pak bych určitě ještě doporučil vodu k pití a vaření upravit filtrací vody kvalitnější...

-- 6. 7. 2011 12:13 --

Co vím, tak na společnost Aquel byly podány trestní oznámení z důvodu, že prodejci těchto filtrů nabízeli tento systém i pro rodiny s malými dětmi z důvodu toho, že filtr vodu i demineralizuje, což není vhodné pak k pití... Vím, že společnost se zachovala tak, že začala dodávat i kapsle k obnovení minerálů, ale kde nejsou, tam se neobnoví... Což mi taktéž jeden prodejce potvrdil, že když si nechal udělat důkladné testy, tak se minerálu zrovna moc neobjevilo.
Co by mě ovšem z profesionálního hlediska zajímalo je, kolik je spotřeba vody na jeden získaný litr? Osm litrů jde do kanalizace a jeden litr do domácnosti??? Nevím, jen typuji...

Revan píše:co se tyce ty cisticky muzu vrele doporucit. Mame doma cisticku od firmy Aquel a ta voda je z toho fakt uplne jina. Na piti, vareni apod. je to super. Podle testu je ta voda lepsi nez co se kupuje v PET lahvich.
jinak funguje to tak, ze se to napoji na baterii ten filtr a ten cisti vodu do 8 litrovy nadoby. No a z ni to jde do druhyho kohoutku.
Co se tyce servisu, tak firma provadi kazdy dva roky servis (vymena filtru, doplneni zasobniku mineralu, ktery se pri filtraci do vody pridavaj do vody atd.)

Jestli chce nekdo podrobnejsi info, tak pres PM.


-- 6. 7. 2011 12:18 --

Ares952 píše:
Slonik píše:S filtry na vodu nemám žádné zkušenosti, takže bych se zeptal:

Jak se pozná, že se má filtr vyměnit?
Likviduje filtr účinně zápach chloru? (výrobce jistě tvrdí že ano, ale mě zajímají reálné zkušenosti)
Jak rychle filtr vodu propouští? (tj jestli netrvá moc dlouho než se voda přefiltruje)


1) filtr ma zivostnost danou v prefiltrovanych litrech, obvykle ve stovkach litru. Jednodussi filtry maji cca 500 az 1000l, filtry co odstranuji dusitany maji tak 200l. Obvykle je na filtru kolecko, kdyz prefiltrujete litr, otocite s nim - viz odpoved c. 3
2) ano, po zapachu chloru zadne znamky
3) ze zacatku je litr vody prefiltrovany treba za 2-3 minuty, ale casem jak filtr starne, tak se 1l muze prefiltrovat treba az za 10 minut. To obvykle (podle mych zkusenosti) byva po prefiltrovani po cca 600l (mam filtr s zivotnosti 800l). Jakmile k tomu dojde, filtr menim. Neridim se tedy koleckem, na to kaslu, ale spise subjektivnim pocitem prutoku a rychlosti filtrovani. Kdyz se to moc zpomali, tak filtr menim. Sice je to o trosku driv nez filtr umoznuje, ale verte, ze cekat 10 minut na 1l vody je sileny


Jo, jenže tím, že filtr stárne a trvá třeba jen 10 sekund, než voda proteče, je špatně. To už by se měla patrona měnit! My máme ten filtr na 5000 litrů vody a stále pod dohledem kvality. Kdyby se tam objevilo něco, co by ve vodě nemělo být, filtr nám to ohlásí pronikavým tónem.
Měli jsme Britu dřív doma, ale spokojeni jsme moc nebyly. Možná mou náročností, možná moc špatnou vodou, každopádně teď jsme naprosto spokojení a litr nás stojí 1,50Kč, což je také asi bezkonkurenční ;-)
Roman - osvč
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 7. 2011 11:28

Tak ono zalezi na tom, jak kde. Treba prazska voda je velmi kvalitni a co mohu ja posoudit, tak i chutove vyhovujici. V praci mame takove ty galonove barely a subjektivne chutove nepoznam rozdil, takze s pitim vodovodni vody nemam problem. A cena nejakych 5 haleru za litr :)
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 6. 7. 2011 16:35

Roman:
Díky za zajímavý příspěvek. Ve vodě ze studánky je ale přece taky spousta mikroorganismů a jak nám šmakuje a přitom neškodí, tak je otázka, jak moc to s tou filtrací vody přehánět. Mým hlavním požadavkem bylo odstranit z vody na pití chlór a tvrdost, což se díky filtrační konvici povedlo a pravidelnou výměnou filtru se taky zabrání množení mikroorganismů. Pár mikroorganismů přece nemůže škodit, ba naopak...
Manželce třeba docela vadí chlor při sprchování, protože slušně vysušuje kůži. Pokud někdo chce řešit kvalitní vodu pro celý byt či rodinný dům, pak to asi musí být slušná investice do kvalitního zařízení. Nedáte do placu nějaký odkaz nebo přibližnou cenu toho vašeho zařízení?
Viktorius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roman - osvč 7. 7. 2011 08:45

Není studánka, jako studánka ;-) Ne, vážně...
Pokud bude zájem, zašlu informace mailem. Je toho dost co se vody týká, jakou hraje vůbec roli v lidském organizmu, proč by měla být voda kvalitní, nejen chutná. Kde lze nějakou kvalitnější pitnou vodu získat, v jakých celkových nákladech, s jakou a jestli vůbec nějakou jistotu kvality.
Tento systém má filtrační vložku s životností 5000 litrů vody, nebo jeden rok a skládá se z výkonné UV lampy (svítí pouze když je puštěná voda) a několikaúrovňovým aktivovaným uhlíkovým blokem.
Tím je zaručeno dostatečného filtrování, respektive z vody se touto kombinací zbaví nejvíce možných zdraví ohrožujících látek. Ať už jde o chlór, olovo, rtuť, radon, železo, atd, volné částice do velikosti 300x menší než je lidský vlas, bakterie.... Mikroorganismy si nemyslím, že by byly ve vodě vhodné. Jinak systém dokáže ponechat ve vodě zdraví prospěšné minerály.
Je toho prostě moc.
To je filtrační vložka na 5000 litrů vody (5300,-Kč = 1,11Kč/1l. + DPH + vodné + stočné + elektřina = cca 1,50Kč za jeden litr pitné vody).
Třetí součástí systému je elektronický monitoring fungující přes indukční cívku, který informuje o životnosti filtrační vložky světelnými diodami a hlásí vysokým tónem případně problémy s pitnou vodou.
Celé je to v bílém provedení (V-33cm, průměr 20cm) a možnost zapojení je buď přímo k Vaší vodovodní baterii a voda lze přepínat, nebo lze použít přídavný kohoutek - ten máme doma, upřednostňuji ho, ale záleží také na možnostech zákazníka. Instalaci zvládne kutil. Filtrovaná voda teče 3,4l/min.
Celý filtrační systém stojí včetně filtrační vložky 23300,-Kč bez DPH (+ vodné + stočné + elektřina + DPH / 5000 litrů kvalitní pitné vody = cca 6,10Kč/1litr.
Je to investice do opravdu kvalitní vody vhodnou i pro kojence bez nutnosti převařování...
Jinak chlór je téma samo o sobě. Čemu všemu zdraví neprospívá... Odborníci se domnívají, že se mnohdy přičiní i k nádorovým onemocněním. Jak říkám, chlór je téma samo o sobě, stejně jako příliš tvrdá voda... :-]
Na celý byt, nebo dům to určitě nenabízím, to by se hodně prodražilo a bylo by zbytečné takto kvalitní vodu plýtvat na vše možné v domácnosti. Určitě to doporučuji k pití a k vaření. Zároveň se tím o hodně prodlouží životnost spotřebičů jako je kávovar, varná konev, žehličky apod.
Spousty lidí už mi řeklo, cituji "ona je taková jemnááá"
Roman - osvč
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 7. 2011 10:30

Jak jsem psal, ja jsem vuci temto systemum u vody z verejneho vodovodu pomerne skepticky, protoze normy pro pitnou vodu jsou u nas velmi prisne a vyssi riziko vidim spise v kontaminaci filtru, nez v ohrozeni kvality vody ve vodovodu, ale to je kazdeho svobodna vule za co svoje penize utrati.
Urcite bych ale neargumentoval usporou v zivotnosti domacich spotrebicu, protoze vydaje za tako upravovanou vodu nekolikrat prevysi cenu techto pristroju.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman - osvč 27. 7. 2011 13:05

To je samozřejmě věc názoru.
Normy pro kvalitu vodovody jsou sice přísnější než jinde v Evropě, ovšem nikdo už neurčuje, že tato kvalita má být u koncového spotřebitele, nikoliv jen ve vodárnách. Mnohdy více než staleté potrubí se pak samo postará o to, že voda kvalitní zdaleka není. Chlorováním vody se sice voda ochrání před různými bakteriemi (nikoliv však všemi!), ale za následek má pak špatný vliv na lidské zdraví. Bavíme se samozřejmě o dlouhodobějším pití, nikoliv nárazového.
Kontaminace filtru alespoň toho našeho nehrozí, o čemž svědčí i certifikáty předních světových laboratoří, které se úpravou vody zabývají.
Jinak informace, že se prodlužuje životnost spotřebičů byla informace, nikoliv argument.
Argumentuji až teď tím, že například některé kávovary stojí více než tento samotný filtr. Spolupracuji totiž i s jednou kávovou společností na českém trhu, takže mám docela přehled kolik stojí kvalitní kávovar. Tím nemyslím laciné Dolce Gusto apod, kde pak porce kávy vychází na 15,-Kč...
Jinak Vám mohu jen schválit, že v zaměstnání pijte raději tu vodovodu, než vodu z barelů, ta je opravdu asi nejhorší, jaká může vůbec být. Takže doporučte i kolegům to samé. Nebo můžete navrhnout vašemu vedení tento způsob filtrace, kde by pak vaše společnost mohla snížit náklady až o 70% - v závislosti na spotřebě vody. Při 5000 litrech vody ročně, tedy cca 14 litrů denně se Vám za 5 let sníží náklady o cca 120000,-Kč a to s mnohem kvalitnější a chutnější pitnou vodou.
Nebo budu samozřejmě rád za kontakt, na koho bych se mohl ve vaší společnosti s tímto obrátit.
Roman - osvč
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 7. 2011 17:34

Tak rozbor vody zas nestojí tolik, aby si ho nemohl člověk nechat udělat.
Jinak nesouhlasím s tím, že nehrozí kontaminace filtru. V momentě kdy může něco dovnitř (což jaksi z principu musí, aby bylo co filtrovat), tak může dojít ke kontaminaci. Pak jen stačí aby se bakterie obsažené v přitékající vodě na filtru pomnožily a výsledkem je horší voda, než na vstupu. Čím je spotřeba vody nižší, tím je vyšší riziko kontaminace.

K té ochraně - tak určitě se ten kávovar nezničí celý a rozhodně ne dávkou vody, která se přefiltruje jedním filtrem.

K těm barelům - ono ve firmách to asi moc jinak dělat nejde. Těžko chtít, aby se tam někdo staral o konvice, měnil filtry, atd. Jsou tak pouze dvě možnosti:
1) barel s tím, že firma je dodávající se postará o pravidelnou dodávku i servis/sanitaci "fontánek". Pak je to o správném výběru takové firmy
2) lahve s balenou vodou a minerálkami. Spíše do menší firmy, ale tady hrozí, že si to lidé budou nosit domů (fakt, se to děje :( ), případně že lahev načnou, vypijí dvě skleničky a zbytek vyhodí.
Čímž se dostáváme opět k řešení 1) nebo pít vodu z kohoutku.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman - osvč 30. 7. 2011 19:14

Pokud však filtr obsahuje UV lampu, která bakterie ničí???
I přesto kdyby se stalo, elektronický monitoring by Vás o tomto informoval, že filtr není v pořádku a s vodou se něco děje. Chápu Váš nesouhlas, protože jiná firma se takovou technologií nemůže pochlubit. Náš systém garantuje stejnou kvalitu vody po dobu jednoho roku, či po průtoku 5000 litrů vody - i toto sleduje elektronický monitoring - patentováno.
Jinak k tomu Vašemu rozboru vody. Stále tady píšete ýe to stojí pár korun. O jaký rozbor se jedná už však nepíšete. Pokud budete chtít úplný rozbor vody, jedná se mnohdy o částky v řádkách tisíců korun. Klasický rozbor, kde Vám zjistí zda je voda pitná, zda obsahuje kontaminanty se pořídit i do 1000,-Kč, ale je to individuální, především tím, jak důkladný rozbor budete chtít udělat.
K ochraně jak píšete se nebudu vyjadřovat, to je diskuze o ničem a mohli by jsme tady na sebe střílet akorát argumenty apod. Jsem jiného názoru a každý kdo se pohybuje ve vyšší gastronomii Vás ujistí v tom, že každý kávovar musí jít přes filtraci, neboli přes změkčovač vody. I tak se po čase kávovar dosti zanese a oprava se pohybuje okolo 10-20tisíc. Zavolejte si do nějakého servisu, kde vám toto potvrdí. Třeba na -reklamni link ondstranen-. Budeme-li se bavit o domácích spotřebičích, půjdeme jen s cenou trochu níže...
K barelům:
o náš filtrační systém se není třeba starat, naopak oproti barelům kde se maximálně do tří dnů musí narážet nový barel, maximálně do tří měsíců nechat sanitovat výdejník (ovšem bakterie se objeví ve výdejníku takřka během 24 hodin znovu.
Náš systém vyžaduje výměnu vložky po její životnosti, tedy po jednom roce, či po zmiňovaných 5000 litrech vody. Spravidla mění rovnou distributor, výměna není náročná, trvá asi 3 minuty.
Bohužel se stává, že si zaměstnanci stáčí domu i tu vodu z barelů, což je ovšem lituji z neinformovanosti o kvalitách, protože voda z kohoutku bývá opravdu kvalitnější než ta v barelech. Balené vody jsou kategorie také samo o sobě... Může být kvalitní, nemusí být kvalitní... Z 18 značek, které se v ČR testovali, jich dopadlo 14 kvalitou hůře, než voda z kohoutku. Je to smutné, je to podraz na spotřebitele, ale je to tak. Myslím, že zrovna v časopisech D-test byly výsledky.
Takže já osobně preferuji vodu z kohoutku, ale ještě upravenou. A tady už narážíme na způsoby, jak se voda dá vůbec upravovat. Věřte však, že když dáváme na náš systém 90ti denní záruku spokojenosti zákazníka, stojí to už opravdu za to. Jen ta investice přiznávám je vyšší, ovšem s porovnáním nákladů třeba barelové vody (ale i v PET lahvích) se dostáváme na mnohem nižší náklady. Bez ohledu na kvalitu a chuť pitné vody...
Já Vám snad někam přivezu vzorek k ochutnání... :hm
Roman - osvč
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktorius 29. 8. 2015 18:39

Trošku oživím diskuzi na téma filtračních konvic. Konečně jsem se totiž dostal k tomu, abych si ověřil v laboratoři, jak je to s obsahem Mg a Ca před filtrací a po filtraci, protože na fórech někteří píší nesmysly o tom, že filtr z vody odstraní všechny nebo většinu minerálů apod. Jak už jsem tady psal, používám konvici Laica a filtry Biflux Universal. Filtr byl při testu cca 3 dny používaný, takže prakticky nový. Voda je z vodovodního řádu v Hradci Králové. Celková tvrdost před=3,58 mmo­l/l(voda je to tvrdá-viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tvrdost_vody); po filtraci=1,81 mmol­/l, což je středně tvrdá voda. Obsah Ca před=136,5 mg/l; po=64,95 mg/l. Obsah Mg před=<5 mg/l; po=<5 mg/l. PH před i po zůstalo prakticky nezměněno(6-7)-měřeno indikátorovými papírky. Z rozboru mi tedy jasně vyplývá několik věcí: 1)Filtr sníží tvrdost vody a obsah Ca o cca 50%=žádné dramatické snížení se tedy nekoná. 2) Obsah Mg je v naší vodě velmi malý a je nejspíš vhodné ho doplňovat jinak, např. Magnesií, protože na vstřebávání vápníku se významně podílí Mg. Za ideální poměr ve vodě je považován 1:2-1:3(Mg:Ca). 3) Podle tohoto článku, který doporučuji k přečtení http://www.abecedazdravi.cz/zdrava-vyzi ... m-mnozstvi je doporučený příjem Mg a Ca z tekutin 20-30mg(Mg) a 40-80mg(Ca), takže v případě Ca a naší přefiltrované vody toto kritérium v pohodě splňujeme, i kdyby tyto hodnoty byly dvojnásobné. Možná některé filtry v konvicích opravdu odfiltrují všechny minerály. Pokud se ale budete držet osvědčených značek jako Brita či Laica, chybu neuděláte a o minerály nepřijdete. Navíc Laica už nabízí i filtry, které minerály neredukují. Podle mého soudu je to ale zbytečné a nepraktické právě kvůli vodnímu kameni. Navíc jsou dražší a je tak dle mého lepší si koupit minerálku:-) S konvicí Laica jsem velmi spokojen a budu ji ke své spokojenosti využívat i nadále. Voda se přefiltruje(cca 1,3l) ani ne za 3 min.. Pokud někomu špatně protéká voda(mě to dělalo také), tak nepoužívejte ten plastový nástavec na filtr zespodu, problém se tím vyřeší.
Viktorius
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků