Střípky z etikety : restaurace, 2. část

Kuchyňské linky, spotřebiče, pravidla stolování a různé informační zdroje

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod myndel 18. 1. 2006 19:33

Jsem si jist, že k dobrému jídlu patří i vybrané chování. V těchto threadech bych rád soustředil několik poznatků, chyb, kterých se lidé dopouštějí a na něž je třeba dávat si pozor.
Budu rád, když přispějete i svými poznatky.

Restaurace

Jíme

    Začíná ï končí hostitelt/i]
    Celé jídlo začíná tím, že si hostitel položí textilní ubrousek na kolena. Hosté ho následují. Hostitel si obvykle ubrousek pokládá hned poté, co zasedne ke stolu. Ubrousek zůstává na vašich stehnech po celou dobu konzumace, pouze pokud si potřebujete někam odejít, ubrousek odložíte na sedák vaší židle. Konec konzumace signalizuje opět hostitel odložením svého ubrousku na stůl.

    ei]Příborový čardášr/i]
    Použití sprátného příboru je poměrně jednoduchou záležitostí, vždy použijte sadu, která je nejvzdálenější od vašeho talíře. Pro každý chod náleží právě jeden příbor. Dezertní lžička/vidlička jsou buď nad vaším talířem, nebo u dezertu.

    di]Zásady stolovánín/i]
    Během jídle nekouřete.
    Za stolem seďte vzpřímeně, shrbený člověk neudělá takový dojem.
    Lokty na stole nejsou po dobu jezení přípustné.
    Nikdy nežvýkejte s otevřenými ústy a nemlaskejte.
    Nemluvte s plnými ústy
    Polévku ze lžíce nesrkejte, pokud je polévky příliš horká, nefoukejte do ní, nechte ji vychladnout.
    Nekořeňte si jídlo dříve, než ho ochutnáte.
    Pokud je bezpodmínečně nutné, abyste odešli od stolu, omluvte se.
    Pokud na něco na stole nemůžete dosáhnout, požádejte někoho, kdo sedí blíže.
    Spadne-li vám jídlo z talíře, zvedněte jej vaším příborem a dejte jej na okraj talíře.
    Kosti, tvrdé chrupavky apod. nikdy neplivejte do ubrousku, použijte tu část příboru, kterou jíte. Tento zbytek dejte na okraj talíře.
    Chléb v restauraci neukusujte - ulamujte menší kousky.
    Omáčku nevytírejte, šťávu z kompotu a zálivku ze salátu nedopíjejte.

    oi]Po jídlee/i]
    Pokud jste již dojedli, odložte svůj příbor, vidličku a nůž vedle sebe, přes talíř. Ujistěte se, že příbor při manipulaci nespadne dolů.

    ei]Jak si stěžovata/i]
    Nejprve o nápravu slušně požádejte číšníka. Pokud není ochoten zjednat nápravu, nechejte si zavolat nadřízeného. Naléhejte vždy slušně.

    vi]Placení
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 21. 1. 2006 11:05

Další diskuze začala směřovat úplně jinam, proto jsme ji oddělili do samostatného threadu.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod game_over 21. 1. 2006 11:16

Marek_Litzman píše:Kosti, tvrdé chrupavky apod. nikdy neplivejte do ubrousku, použijte tu část příboru, kterou jíte. Tento zbytek dejte na okraj talíře.
l/quote]
tento způsob se mi zdá poněkud nechutný zvášt když už jídlo mám v ústech a narazím na nějakou chrupavku a vracet to zpátky na talíř mi nepřijde zrovna vhodný to už je elegantnější vložit to do ubrousku(papírového)
game_over
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iva 21. 1. 2006 11:43

ja si zasadne v restauraci neobjednavam spagety, protože decentni konzumace by mi činila problemy :mrgreen:

a pečené kuře, s ním bych měla taky problémy, i když jsem slyšela, že je povoleno i v těch dobrých restauracích ho jíst rukama. Nevím, jestli je to pravda. Víte to někdo?
iva
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Beďa 21. 1. 2006 12:17

To kuře pokud já vím se dá jíst rukama, ale vždy kuře uchopíme
přes ubrousek.
Beďa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Merlin 29. 1. 2006 18:02

Marek_Litzman: Najdolezitejsia je ale spravna atmosfera pri jedle. Ak sa podari ju navodit, tak vsetky drobne prehresky clovek prehliadne alebo sa zmenia na humor. Ale ak ma clovek jest v spolocnosti kde sa neciti prijmene tak je to hotove nestastie, nic mi nechuti, vsetko mi vadi a len cakam kedy sa to skonci.
Merlin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 1. 2006 02:48

iva píše:a pečené kuře, s ním bych měla taky problémy, i když jsem slyšela, že je povoleno i v těch dobrých restauracích ho jíst rukama. Nevím, jestli je to pravda. Víte to někdo?V/quote]


Já myslím, že ano. Zejména když je servírována mísa s citronovou vodou na omývání mastných rukou ;-)
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 30. 1. 2006 11:15

iva píše:
a pečené kuře, s ním bych měla taky problémy, i když jsem slyšela, že je povoleno i v těch dobrých restauracích ho jíst rukama. Nevím, jestli je to pravda. Víte to někdo?V/quote]


jojo, kuře a pizza se smí jíst rukama. Jak píše Sloniik, někde tě k tomu přímo vybídnou.
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cuketka 17. 5. 2006 02:05

na etiketu doporučuji knížky od Špačka související s ČT, jídle je tam věnováno dost věcí...
cuketka
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků