Lanýže: už jste je jedli?

Bez přísad se vaří těžko. Oblíbená koření, bylinky, doporučení, varování

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 13. 1. 2006 23:26

Přemýšlel jsem, kam toto téma zařadit. Vzhledem k množství, které se k pokrmům přidává, ale lze snad lanýže považovat za koření.

A k otázce: už jste je někdo jedl? Já jsem se na ně jen díval ve výloze vyhlášeného pařížského obchodu Maison de la Truffe. Ne, sám jsem nekoupil, 400 eur za kilo je docela dost :).

Zatím jsem ani neochutnal. Některé vyhlášené české restaurace sice čas od času pořádají lanýžová menu, ale cena je v takovém případě taky nad mými možnostmi.

Informace o lanýžích: Wikipedia

Edit: tak vidím, že jsem se ve výloze díval na nějaký hodně zlevněný kousek. Na stránce obchodu nabízejí 400 g za 1 464 eur. Nekupte to...
Naposledy upravil Marek Lutonský dne 14. 1. 2006 13:05, celkově upraveno 1
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myndel 14. 1. 2006 08:54

Bohužel, nikdy jsem neměl tu čest, ale abych objesnil jejich cenu i pro anglicky nerozumějícího návštěvníka :

Lanýže jsou houby, které nemají nadzemní část, rostou jen pod zemí. Dají se najít jen podle vůně, kterou vydávají, nicméně na to lidský čich nestačí, takže si hobaři pomáhají - berou s sebou "na lov" vycvičené psy či vepře.
Lanýže jsou nevzhledné a nejvíc se podobají bramborům. Vyskytují se dva druhy lanýžů, bílé nebo černé. Černé lanýže dozrávají v červenohnědé půdě v průběhu teplého léta, bílé istrijské lanýže dozrávají ve vlhké šedé půdě na začátku podzimu a patří mezi nejcennější bílé lanýže na světě.
Pro zajímavost : největší lanýž byl nalezen právě v Istrii a vážil 1310 gramů. Pokud kilo lanýžů stojí 400 Euro, nálezce našel pod zemí poklad v hodnotě 524 Euro, tedy kolem 15 tisíc korun. To už ujde, ne?
myndel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Merlin 14. 1. 2006 12:51

Ano jedol (cierne 3ks), predavali to v metre. Nevedeli sme to upravit, takze to bolo uplne hnusne :-(
Merlin
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 14. 1. 2006 13:01

Jeste jsem nemel tu cest.. :-(
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ares952 14. 1. 2006 16:11

ani nevim jak to vypada
Naděje je motorem duše
Ares952
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MobilerxXx 14. 1. 2006 16:15

Mě by zajímalo jak to chutná, když je to tak drahý, ale mám pocit že to bude podobná "bublina" jako kaviár - ten jsem chutnal, dokonce i nějaký dražší a že by mi to teda nějak extra chutnalo, to se říct nedá.. A obávám se že u těch lanýžů to bude podobný, i když nechutnal jsem tak nevím
MobilerxXx
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod barbara.civ 22. 2. 2006 11:08

Milí zlatí gurmáni. Lanýže jsou pochoutka velice zvláštní. Ochutnala jsem ji v Itálii v jedné moc hezké restauraci. Jejich chuť mi připomínala něco mezi aromatickým sýrem a houbou. Ale klasickou houbovou konzistenci to nemělo. Asi se toho nedá sníst moc. Záleží na úpravě. Já jsem je měla jemně nastrouhané na špagetách. Bylo to výtečné. Ani jsem nevěděla, co vlastně jím. V Italštině se to nazývá "tartufo". Cena byla asi vysoká, ale platil šarmantní Ital, takže: No problem :wink:
Vaše Barča!
Barbara
barbara.civ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aneta.machnik 31. 3. 2006 12:23

Lanýže mám rada. Chutnají mi jak černe tak i bílé. Nejradši mám lanýžovou omáčku na těstovinách. Stejný recept používám i na stejkouvou omáčku. Jíst lanýže je věc dost pro sebe. Je pravda že když se lanýže neumí upravit tak se nedají jíst. Lanýže jsou velmi aromatické, proto je doporučuji používal s mírou. Vynikající je taky kuře s lanýži. Kuřeti se dá podkůži na plátky nakrájené černé lanýže a peče se jako obvikle.Vysledek je jedinečný. Bílí lanýž se dá taky nakrájet na nudle. Ale to není moje chuť. Nejdražší lanýže jsou lanýže bíle pak černé. Lacinější lanýže jsou tvz. letní lanýže. Není tolik aromatický. Vypadá jako černý lanýž ale uvnitř je bílí. Navíč musí se pořádně očistit krtáčke pod tekoucí voudou. Lanýže doporučuji. Jsou velice chutné. :,) 8)
aneta.machnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ewing 31. 3. 2006 12:40

co to vobec ten lanyz je? viete to nejak prelozit do slovenciny? dik :)
"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein
ewing
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 31. 3. 2006 19:25

V Makru jsem teď zahlédl čínské černé lanýže - malé, vcelku, za 180 Kč. Praví gurmání nad nimi samozřejmě pokrčí nos, pravé jsou jedině ty francouzské a italské. Příště si je ale koupím a vyzkouším.

Viděl jsem tam také už nakrájené sušené lanýže, cenu jsem ale negaregistroval.

Co to jsou lanýže? Doporučuji tento web, anebo záznam ve Wikipedii.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lehtinen 31. 3. 2006 21:09

ewing píše:co to vobec ten lanyz je? viete to nejak prelozit do slovenciny? dik :)

Podle česko-slovenskýho slovníku je to hluzovka
Renault Twingo 1,2, r.v. 93 - rád na tebe vzpomínám, 5 let, 60 tisíc km
Citroen C4 1,4i 16V, SX r.v. 2009 - 2023
lehtinen
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod includes 2. 4. 2006 19:48

christian píše:Jeste jsem nemel tu cest.. :-(


Také ne...a ani moc je nechci...
includes
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lehtinen 2. 4. 2006 21:52

includes píše:
christian píše:Jeste jsem nemel tu cest.. :-(


Také ne...a ani moc je nechci..../quote]

To já bych zas chtěl :-)
Renault Twingo 1,2, r.v. 93 - rád na tebe vzpomínám, 5 let, 60 tisíc km
Citroen C4 1,4i 16V, SX r.v. 2009 - 2023
lehtinen
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fl.89novy 2. 4. 2006 23:40

TRUFFLES-pro jejich vysokou cenu pouzivane vetsinou pouze v nejlepsich restauracich.
Pro domaci vareni doporucuji tohle http://www.drogheria.com/uk/frameuk.htm
Ve vybranych obchodech tady v US stoji 2.7 OZ. = 80ml asi pouze $7.00-9.00.I kdyz tenhle olej nedosahuje chuti "real Truffles" jako nahrazka vynikajici.
Proud To Be An American
Fl.89novy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fl.89novy 2. 4. 2006 23:45

Kliknete na PRODUCTS
potom INFUSED OIL a posledni dole vpravo je "truffles & porcini mushrooms"
Proud To Be An American
Fl.89novy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků