Lanýže: už jste je jedli?

Bez přísad se vaří těžko. Oblíbená koření, bylinky, doporučení, varování

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod includes 4. 4. 2006 19:22

lehtinen píše:
includes píše:
christian píše:Jeste jsem nemel tu cest.. :-(


Také ne...a ani moc je nechci..../quote]
To já bych zas chtěl :-)-/quote]


Já ani moc ne, už jen ten název mi vadí :mrgreen:
includes
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 18. 4. 2006 21:51

Včera jsme se vrátili z Říma, kde jsme na letišti objevili stojan s výrobky firmy Il Tartufo Di Paolo – lanýže desetkrát jinak. Takže jsme samozřejmě museli něco vyzkoušet.

Vybrali jsme olivový olej s lanýži. S těmi horšími černými stál asi čtyři eura, investovali jsme ale ještě další tři eura do oleje s bílými lanýži.

Olej se o lanýže určitě jen otřel, protože jinak by cena byla úplně jinde. Přesto má ale velmi zvláštní vůni - nepopsatelnou, neznámou, silně pronikavou, možná až nepříjemnou. Zatím ještě nevíme, co s olejem udělat. Potom se ozvu s výsledky.

(Koupili jsme také těstoviny s příchutí/příměsí lanýžů. Zatím také čekají na využití.)
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aneta.machnik 2. 5. 2006 22:44

O lanýžech jsem napsala do rad v Ebay. Z de je adresa: http://testberichte.ebay.de/Trueffel_W0 ... 0000894281

Bohužel jsem to napsala v němčině. Českou verzi pošlu ráda e-mailem. Můj E-mail je : aneta.machnik@seznam.cz

Pro informaci:

K tepelné upravě se hodí: černý lanýž a letní lanýž. Bílí lanýž se nemá tepelně upravoval.

Použití:
černý lanýž (aromatický) - kuře, vejce a maso. Popřípadě omáčky.
letní lanýž (né příliš aromatický) - kuře, vejce a maso. Popřípadě omáčky.
Bílí lanýž (velmi aromatický) - hoblovat na těstoviny, steaky, maso a td.

Olej se dá použít na dochucení těstovin a pokrumů. Já dávam osobně přednost pestu z černých nebo bílích lanýžu.

Vynikající je také sýr s lanýži. Lanýže se také prodávají naložení ve vodě. Ceny v obchodech se pohybují okolo:
25-35 Eur pro 50 g letních lanýžů
55-65 Eur pro 50 g černých lanýžů
70-80 Eur pro 50 g bílích lanýžů

Na internetu mnohem levněji.

A ještě aby tomu nebylo dost. zlatý lanýž 1.00.000,- Eur pro 0,00 g

:P :lol: 8)
aneta.machnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Katerina Eliasova 9. 6. 2006 14:05

Pracuji ve firmě, která má mimo jiné v nabídce taky černé sušené lanýže. Mám možnost sehnat je asi tak za 700 EUR/kg. Minimální balení je ale 15 kg.
Má někdo zájem? :)
Katerina Eliasova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Caddy 9. 6. 2006 15:22

:-D
Caddy
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lehtinen 9. 6. 2006 19:06

no tak lidi, taková nabídka, nebudeme troškařit, ne? takže deset kilo každej?A můžu vybírat peníze?;)
Renault Twingo 1,2, r.v. 93 - rád na tebe vzpomínám, 5 let, 60 tisíc km
Citroen C4 1,4i 16V, SX r.v. 2009 - 2023
lehtinen
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moose 10. 6. 2006 16:37

lanýže bych rád okusil, ale Besinka ještě neni tak dobře cvičená, aby mi nějakej našla :D
a mrknete se na moje WWW ;)
Moose
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod journeyman 10. 10. 2006 03:58

Od té doby, co jsem ochutnal lanýže, nikdy bez nich dlouho nevydržím! Za nejlepší se považují chorvatské lanýže z Istrie. Dají se u nás koupit za velmi příznivé ceny. Velmi výhodné je koupit konzervované lanýže, a to z důvodu mnohem výraznější chuti. Je to tím, že se před naložením do olivového oleje dehydrují a tím se jejich chuť podstatně zvýrazní. Nekupujte však čínské lanýže, je to jiná odrůda a gurmáni, tyto za lanýže nepovažují.
Začalo to mojí návštěvou v restauraci na Istrii u firmy Zigante, byla v české televizi. Absolvovali jsme, ve dvou, hostinu o třech chodech a dezertem (vanilkovou zmrzlinou). Všechno s lanýži! Prvním chodem byl ovčí sýr s lanýži, pršutem a decentní zeleninovou oblohou a olivami. Ke všem chodům byly podávány malé bochánky ze světlého pečiva o třech druzích (velké asi jako české buchtičky). Jedny byly s olivami, druhé s lanýži a třetí čisté.
Druhám chodem byly míchaná vejce s lanýži. A třetím chodem bylo telecí (juněčí, starší telecí, ne ještě hovězí) s vynikajícím sosem a přílohou, samozřejmě na lanýžích. Na závěr hostiny, byl podávána, výše uvedená, zmrzlina s lanýži.
Kdo nezkusil, neuvěří! Dokonalá lahůdka! Nic lepšího jsem v životě nejedl! Jen pozor! Nakládané lanýže se používají střídmě, pro mnohem výraznější aroma. I tak bude při jejich přípravě vonět celý dům! S houbama se to, ale moc srovnávat nedá! Čerstvé se krájejí na slabounké plátky, konzervované se dají již koupit nasekané, mleté apod.
Koupit se dají a všechno o lanýžích http://www.labuznik.net
A pro zajímavost: Nevěřím, že někde stálo 1kg 120 nebo 150 Eur. V německu stojí 1 kg bílých čerstvých lanýžů 3500,- až 4000,-Eur!
U nás stojí nejlepší jakost cca 2600,-Eur. Vzhledem, ale k množství, jaké se ve skutečnosti používá, je tato pochoutka dostupná, alespoň občas, i pro nás, střední třídu. :) Na výše uvedené stránce jsou i recepty. Budu rád, když mi napíšete svoje dojmy a zážitky. V případě potřeby, rád předám svoje zkušenosti. Staly se mi, ty ošklivý houby, zálibou. Tak dobrou chuť!
journeyman
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skinny 16. 11. 2006 08:36

lanýže? to jsou ty houby co se pěstujou pod zemí a pak je vyhrabávají prasata nebo psi že? nejedl, houby nejím i když tohle asi tak docela houba není
Skinny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aneta.machnik 9. 1. 2007 01:17

Jak lanýže uchovat? Odpověď zde: http://testberichte.ebay.de/Trueffel-ko ... 0002539254

V němčině. Českou verzi rada zašlu.
Kontakt : aneta.machnik@seznam.cz
aneta.machnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martuti 23. 5. 2007 01:25

15 tisíc? :-)) ten lanýž se vydražil za cca 3 miliony korun!!!
martuti
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mokus 23. 5. 2007 12:54

carpachio s lanyzi, biftek s lanyzi, rizoto a lanyzi... da se to...
2,0 TDI, haldex, 7DSG ..140PS
2,0 TSI, torsen, 6man. ..211PS pístní kroužky a ventily už cajk
EX A4 2,0 TFSI torsen, 6man. ..200PS
EX EOS 2,0 TSI 6DSG ..211PS
EX A4 Av.. torsen, 2,5 TDI, 6man ..180PS BAU
G-One, iP8, GEKKO GE-1
mokus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Divoženka 20. 6. 2007 23:08

Jako La maison de la Tartufe jsem nakupovala v Brně v budově advokátní komory. Nakoupila jsem tam výtečné paštiky ve stejném hnědém želé jako na fotkaách na jejich stránkách a hmm. Stejně tak nějakej pahýl nějaké klobásy a měli tam i chuťky jako sýry z nějakého statku Prince Charlese bo tak něco.
Divoženka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mokus 6. 12. 2008 22:18

pridavam jakubky s lanyzi
2,0 TDI, haldex, 7DSG ..140PS
2,0 TSI, torsen, 6man. ..211PS pístní kroužky a ventily už cajk
EX A4 2,0 TFSI torsen, 6man. ..200PS
EX EOS 2,0 TSI 6DSG ..211PS
EX A4 Av.. torsen, 2,5 TDI, 6man ..180PS BAU
G-One, iP8, GEKKO GE-1
mokus
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků