Lanýže: už jste je jedli?

Bez přísad se vaří těžko. Oblíbená koření, bylinky, doporučení, varování

Moderátor: Moderátoři Šéfkuchař.cz

Odeslat příspěvekod includes 4. 4. 2006 20:22

lehtinen píše:
includes píše:
christian píše:Jeste jsem nemel tu cest.. :-(

Také ne...a ani moc je nechci..../quote]
To já bych zas chtěl :-)-/quote]

Já ani moc ne, už jen ten název mi vadí :mrgreen:
includes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 18. 4. 2006 22:51

Včera jsme se vrátili z Říma, kde jsme na letišti objevili stojan s výrobky firmy Il Tartufo Di Paolo – lanýže desetkrát jinak. Takže jsme samozřejmě museli něco vyzkoušet.

Vybrali jsme olivový olej s lanýži. S těmi horšími černými stál asi čtyři eura, investovali jsme ale ještě další tři eura do oleje s bílými lanýži.

Olej se o lanýže určitě jen otřel, protože jinak by cena byla úplně jinde. Přesto má ale velmi zvláštní vůni - nepopsatelnou, neznámou, silně pronikavou, možná až nepříjemnou. Zatím ještě nevíme, co s olejem udělat. Potom se ozvu s výsledky.

(Koupili jsme také těstoviny s příchutí/příměsí lanýžů. Zatím také čekají na využití.)
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod aneta.machnik 2. 5. 2006 23:44

O lanýžech jsem napsala do rad v Ebay. Z de je adresa: http://testberichte.ebay.de/Trueffel_W0 ... 0000894281

Bohužel jsem to napsala v němčině. Českou verzi pošlu ráda e-mailem. Můj E-mail je : aneta.machnik@seznam.cz

Pro informaci:

K tepelné upravě se hodí: černý lanýž a letní lanýž. Bílí lanýž se nemá tepelně upravoval.

Použití:
černý lanýž (aromatický) - kuře, vejce a maso. Popřípadě omáčky.
letní lanýž (né příliš aromatický) - kuře, vejce a maso. Popřípadě omáčky.
Bílí lanýž (velmi aromatický) - hoblovat na těstoviny, steaky, maso a td.

Olej se dá použít na dochucení těstovin a pokrumů. Já dávam osobně přednost pestu z černých nebo bílích lanýžu.

Vynikající je také sýr s lanýži. Lanýže se také prodávají naložení ve vodě. Ceny v obchodech se pohybují okolo:
25-35 Eur pro 50 g letních lanýžů
55-65 Eur pro 50 g černých lanýžů
70-80 Eur pro 50 g bílích lanýžů

Na internetu mnohem levněji.

A ještě aby tomu nebylo dost. zlatý lanýž 1.00.000,- Eur pro 0,00 g

:P :lol: 8)
aneta.machnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Katerina Eliasova 9. 6. 2006 15:05

Pracuji ve firmě, která má mimo jiné v nabídce taky černé sušené lanýže. Mám možnost sehnat je asi tak za 700 EUR/kg. Minimální balení je ale 15 kg.
Má někdo zájem? :)
Katerina Eliasova
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Caddy 9. 6. 2006 16:22

:-D
Polibte mi vsichni vsechno
Caddy
Moderátor

Odeslat příspěvekod lehtinen 9. 6. 2006 20:06

no tak lidi, taková nabídka, nebudeme troškařit, ne? takže deset kilo každej?A můžu vybírat peníze?;)
Renault Twingo 1,2, r.v. 93 - rád na tebe vzpomínám, 5 let, 60 tisíc km
Citroen C4 1,4i 16V, SX r.v. 2009
lehtinen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moose 10. 6. 2006 17:37

lanýže bych rád okusil, ale Besinka ještě neni tak dobře cvičená, aby mi nějakej našla :D
a mrknete se na moje WWW ;)
Moose
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod journeyman 10. 10. 2006 04:58

Od té doby, co jsem ochutnal lanýže, nikdy bez nich dlouho nevydržím! Za nejlepší se považují chorvatské lanýže z Istrie. Dají se u nás koupit za velmi příznivé ceny. Velmi výhodné je koupit konzervované lanýže, a to z důvodu mnohem výraznější chuti. Je to tím, že se před naložením do olivového oleje dehydrují a tím se jejich chuť podstatně zvýrazní. Nekupujte však čínské lanýže, je to jiná odrůda a gurmáni, tyto za lanýže nepovažují.
Začalo to mojí návštěvou v restauraci na Istrii u firmy Zigante, byla v české televizi. Absolvovali jsme, ve dvou, hostinu o třech chodech a dezertem (vanilkovou zmrzlinou). Všechno s lanýži! Prvním chodem byl ovčí sýr s lanýži, pršutem a decentní zeleninovou oblohou a olivami. Ke všem chodům byly podávány malé bochánky ze světlého pečiva o třech druzích (velké asi jako české buchtičky). Jedny byly s olivami, druhé s lanýži a třetí čisté.
Druhám chodem byly míchaná vejce s lanýži. A třetím chodem bylo telecí (juněčí, starší telecí, ne ještě hovězí) s vynikajícím sosem a přílohou, samozřejmě na lanýžích. Na závěr hostiny, byl podávána, výše uvedená, zmrzlina s lanýži.
Kdo nezkusil, neuvěří! Dokonalá lahůdka! Nic lepšího jsem v životě nejedl! Jen pozor! Nakládané lanýže se používají střídmě, pro mnohem výraznější aroma. I tak bude při jejich přípravě vonět celý dům! S houbama se to, ale moc srovnávat nedá! Čerstvé se krájejí na slabounké plátky, konzervované se dají již koupit nasekané, mleté apod.
Koupit se dají a všechno o lanýžích http://www.labuznik.net
A pro zajímavost: Nevěřím, že někde stálo 1kg 120 nebo 150 Eur. V německu stojí 1 kg bílých čerstvých lanýžů 3500,- až 4000,-Eur!
U nás stojí nejlepší jakost cca 2600,-Eur. Vzhledem, ale k množství, jaké se ve skutečnosti používá, je tato pochoutka dostupná, alespoň občas, i pro nás, střední třídu. :) Na výše uvedené stránce jsou i recepty. Budu rád, když mi napíšete svoje dojmy a zážitky. V případě potřeby, rád předám svoje zkušenosti. Staly se mi, ty ošklivý houby, zálibou. Tak dobrou chuť!
journeyman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Skinny 16. 11. 2006 09:36

lanýže? to jsou ty houby co se pěstujou pod zemí a pak je vyhrabávají prasata nebo psi že? nejedl, houby nejím i když tohle asi tak docela houba není
Skinny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aneta.machnik 9. 1. 2007 02:17

Jak lanýže uchovat? Odpověď zde: http://testberichte.ebay.de/Trueffel-ko ... 0002539254

V němčině. Českou verzi rada zašlu.
Kontakt : aneta.machnik@seznam.cz
aneta.machnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martuti 23. 5. 2007 02:25

15 tisíc? :-)) ten lanýž se vydražil za cca 3 miliony korun!!!
martuti
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mokus 23. 5. 2007 13:54

carpachio s lanyzi, biftek s lanyzi, rizoto a lanyzi... da se to...
2,0 TDI, haldex, 7DSG ... 140PS
2,0 TSI, torsen, 6man. ... 211PS
EX A4 2,0 TFSI torsen, 6man. ... 200PS
EX EOS 2,0 TSI 6DSG ... 211PS
Polomrtvý, ale po nahrání nového bootloaderu živý :) Genovo One, pomalý iP6
Stále ostrý GEKKO GE-1
mokus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Divoženka 21. 6. 2007 00:08

Jako La maison de la Tartufe jsem nakupovala v Brně v budově advokátní komory. Nakoupila jsem tam výtečné paštiky ve stejném hnědém želé jako na fotkaách na jejich stránkách a hmm. Stejně tak nějakej pahýl nějaké klobásy a měli tam i chuťky jako sýry z nějakého statku Prince Charlese bo tak něco.
Divoženka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mokus 6. 12. 2008 23:18

pridavam jakubky s lanyzi
2,0 TDI, haldex, 7DSG ... 140PS
2,0 TSI, torsen, 6man. ... 211PS
EX A4 2,0 TFSI torsen, 6man. ... 200PS
EX EOS 2,0 TSI 6DSG ... 211PS
Polomrtvý, ale po nahrání nového bootloaderu živý :) Genovo One, pomalý iP6
Stále ostrý GEKKO GE-1
mokus
Návštěvník