Co a jak grilovat?

Jídlo a vaření je radost. Co jste jedli, co vám chutná? Pojďte si povídat

Moderátor: Moderátoři Jídlo a vaření

Odeslat příspěvekod Klamerka 30. 4. 2018 10:52

Zdravím

Na grilování mám smůlu. Ať už jdeme k přátelům, nebo griluji sám, má to daleko k tomu, jak to má vypadat. Děláme stále dokola jedny a ty samé chyby:
- Grilujeme krkovičku, kuřecí maso. Někdy uděláme burgry a někdy přihodíme na gril nějakou zeleninu. Naložíme do marinády ze sáčku z tesca a hlavní priorita je, ať je toho hodně (z obavy, že by někdo odcházel hladový, tak raději koupím o kilo krkovičky navíc...)
- Sejdeme se ve tři, než se vytáhne gril, připraví stoly a židle...pak rychle zapálit gril, rychle tam hodit uhlí a rychle pokrýt rošt masem. To, zda je správná teplota, nehraje roli. Lidi už mají hlad a tak rychle něco naházíme. Pak rychle každému plastový talířek s hořticí a "berte si, je toho dost. Už děláme druhé kolo).
- Každý si vezme kousek krkovičky, doloží si zeleninou, pečivem a nají se, takže na druhé kolo již nikdo nemá chuť. Takže se to solidně vysuší, než si někdo řekne, že si tedy vezme.

Nejsem si jist, zda mám opravdu jen smůlu, nebo je to častější jev, ale tohle mě nijak nebaví. Z grilování jsem unavený, protože běžím pro tohle, udělám tohle, zařizuju tohle. Do kvalitnějšího masa se mi nechce, protože si nejsem jist, co s tím dokážu.

Takže dotaz zní:
Na internetu je mnoho článků o tom, jak a co grilovat. Nechci číst postupy nějakých šéfkuchařů, kteří to dělají celý život, ale hledám názory těch, kteří se k tomu dopracovali. Nechci se pouštět do panenské svíčkové. Co mi doporučíte na dobrou grilovačku? Klidně tu krkovičku, ale jak ji připravit, jak ji ogrilovat? Mám si koupit nějaké pomůcky (teploměr a podobně)? Nějakou přílohu...atd.
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 5. 2018 10:48

Grilovat se dá v principu skoro vše.
Jistě neděláš chybu, když použiješ pro grilování trochu tučné maso (krkovičku). Špatná nejsou ani kuřecí křídla (doporučuji přeseknout na dvě poloviny) nebo právě ty burgery (opět ne z úplně libového masa). Fajn jsou i různé špízy, v nichž může být i zelenina, kuřecí maso, špek a podobně. U placatých mas se rozhodně nevyplatí šetřit a dělat nějaké extra tenké plátky. Grilovat se dají i plátky lilku, kousky žampionů, papriky nebo cherry rajčátka na stonku.

Důležité je, aby maso nešlo na gril rovnou z lednice (teplotní šok mu nedělá dobře). Samozřejmě se do masa nesmí při grilování nepíchat a po sundání z grilu bude o dost lepší, když jej zabalíš do alobalu a necháš pár minut odpočinout. Co se doby týče, tak zpravidla postačí pár minut z každé strany. Třeba pro takový takový 2 cm silný plátek krkovičky by mělo stačit cca. 4 minuty z každé strany. Tohle chce ale vychytat a před podáváním si nejlépe každé z mas vyzkoušet.

Jsou velké debaty, kdy a jak solit. Osobně solím těsně před tím, než jde maso na gril a to jen velmi mírně, zbytek soli mu dám až těsně před dokončením.

Dobrá cesta je opustit marinády z Tesca a i jiné průmyslové "mňamky". Moje oblíbená marináda na křídla (nebo i to vepřové) je složená z nasekaných lístků rozmarýnu, česneku, olivového oleje a bílého vína (+ trocha té soli a čerstvě mletý pepř). Pokud je na vepřové, tak jí vůbec neuškodí ani pár nasekaných lístků šalvěje (pomáhá relativně těžké maso trávit a přidá další fajn chuť). Křídlům sluší marináda z mleté papriky, nasekaných chilli papriček a trošky piva. Kuřecí maso (prsíčka) je super namarinovat v jogurtu s tandori pastou .... . Obecně co se týče chutí do marinád - méně bývá často více. Marináda by měla chuť masa vyzdvihnout a doplnit, nikoli přebít.

Důležité je vždy před umístěním masa na gril marinádu otřít - jinak se pálí a výsledek má nevábnou vůni i chuť.

To že si lidi berou k masu zeleninu, je v pořádku. Není cílem přežrat se na pokraj smrti masem. S chlebem a pečivem bych se tedy krotil :-), ale proti gustu ....

Fajn je připravit ke grilovanému masu nějaké omáčky a ne se odbývat hořčicí a kečupem. Zde ponechávám na fantazii a na hledání receptů - dobře se kombinuje zakysaná smetana, jogurt a bylinky, dá se udělat koktejlová omáčka, na pečené brambory se je skvostná smetana s nasekaným koprem (nebo i pažitkou), k burgerům nebo i žebrům zase dobře pasuje barbecue omáčka (vyrobit jí trvá chvilku). Na hovězí flákotu nebo i burgery je parádní i kousek bylinkového másla (nasekané bylinky - třeba kopr, petrželka, pažitka, tymián, pár kaparů, trocha soli a pár kapek citronové šťávy smíchané s rozměklým máslem, vytvarované do válečku a vychlazené v lednici). To mimochodem přijde vhod i na nasucho opečený chleba v okamžiku, kdy už člověk nemůže maso ani vidět.

A další desítky či stovky způsobů.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 6. 2018 23:30

Jak si to po sobě čtu, ještě jednu věc jsem zapomněl. Již mnohokrát se mi osvědčilo připravit pro společnost na grilovačce hromadu (klidně 200g na osobu) zeleninových špalíků. Není nic jednoduššího - oloupaná mrkev a oloupaný řapíkatý celer se nakrájejí na špalíky délky palce a tlouštky přibližně jako tenké hranolky. Takhle lze připravit i salátovou okurku, tyhle špalíky se uchovávají pod navlhčeným ubrouskem v lednici a z ní postupně směřují na stůl. Ke špalíkům připravuji jednoduché dipy - základ je zakysanka+jogurt (osolené, opepřené) a doplněné bylinkami, česnekem. Pokročilejší verze může být i jogurt+lučina v poměru aby měl tekutější konzistenci (osolené, opepřené, dobře vyšlehané). V případě, že je mezi špalíky okurka, tak si zaslouží speciální dip ze zakysanky, jogurtu a kopru.

Tuhle blbinku velmi kvitují jak mí hosté, tak i jejich trávící trakt. Zeleninové špalíky jsou přesně pro ty, kteří chtějí pořád něco uzobávat a rozmanitý sortiment dipů zajistí, že se tohle jídlo dlouho neomrzí. Je to dobré i pro ty, kdo potřebují dávat svým vnitřnostem pauzičku. A navíc třeba řapíkatý celer je šťavnatý a svěží a pomáhá chuťovým buňkám i zbytku těla připravit se na další bombu, mrkev je zase příjemně sladká a křupavá no a okurka má spoustu vody a výrazné tonizující účinky, takže skvěle osvěžuje.

A věř nebo ne, pokud náhodou po grilovačce něco zbyde, tak tyhle tyčky to fakt nejsou :-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Huclik 31. 7. 2018 10:41

Moje žena dokonale zvládá na grilu připravit i sladký dezert. Ale maso je maso.
Huclik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slonik 31. 7. 2018 11:08

Tak jasně, třeba grilovaný ananas je oblíbenou pochoutkou při grilovačce. Kromě skvělé chuti obsahuje enzymy, které se souhrnně označují jako bromelin a ty významně napomáhají štěpení bílkovin (čili pomůžou tělu vyrovnat se s náloží masa).
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků