Prosím o tipy na rodinné fotografie.

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 28. 10. 2017 13:07

Ahojky lidi,

obracím se na vás s prosbou o tip a o radu. Ráda fotím, ale jsem úplný amatér. Několik lidí mě poprosilo o nafocení rodinných fotografií v přírodě. Mám k dispozici pevný (dalo by se říct portrétový) objektiv s ohniskovou vzdáleností 85 mm a clonou 2,8. Myslíte že tento objektiv bude na focení rodinných fotografií dostačující? A když budu zabírat celou rodinu (ne jen obličej), jaké zaclonění zvolit, aby byl ostrý každý obličej na fotce a přesto příjemně rozmazané pozadí? Obávám se, že F 2,8 je málo, když nebudou obličeje ve stejné rovině... a mám fotit se stativem nebo bez? Bohužel nemám externí blesk, tak doufám, že nebude úplně zataženo. Pořídila jsem si i odraznou desku, tak budu doufat, že jí poprvé vyzkouším.

A další prosba - nemáte nějaké tip na místo nejlépe na P-4, kde by takové fotky vynikly? Nějaký fajn park s otevřeným prostranstvím, ale i stromy...? Popřípadě nějaké zajímavé místo...?

Moc děkuji, s přáním hezkého dne Míša
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 10. 2017 14:09

Nejde jen o ohniskovou vzdálenost a clonové číslo, ale i formát zobrazovcího media, který jsi zapoměla uvést. A v P-4 a nejbližším okolí je několik zajímvých parků (Vyšehrad, Jezerka, Krčský les, Milíčovský háj, Grebovka, Folimanka....) ale na to nespoléhej. Důležitá je kompozice snímku ve které si můžeš vystačit i s malým prostředím některých zákoutí nebo vnitrobloků...... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 28. 10. 2017 14:30

Moc děkuji za odpověď. Formátem zobrazovacího média se myslí to, jestli je fotka v JPEG, RAW atd.? Nebo něco jiného?
sententia.vitae
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 28. 10. 2017 17:43

Je něco nad čím ses zamyslela i sama? :)
Dotaz by byl pochopitelný, kdybys ten aparát a sklo neměla, ale jaký je problém vzít vlastní rodinu na procházku do parku a prostě to vyzkoušet?
Jediné, co tě posune skutečně dopředu je praxe - s lidmi, technikou, kompozicí, postprocessem... Dobrý fotograf je "problem solver", od monitoru se toho moc nenaučíš.
A tu odrazku bych nechal doma, čím méně propriet do začátků, tím lépe, raději sledovat přirozený dopad světla a "točit se za ním".
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 10. 2017 19:25

Formátem zobrazovacího media se myslí rozměry čipu, případně filmu na který fotíš. Ty v kombinaci s ohniskem objektivu určují snímací úhel a tedy to, co se ti z dané vzdálenosti vejde na plochu fotky. Ta vzdálenost od fotografovaného objektu je základní faktor, který vytváří na dvourozměrném snímku dojem prostorovosti, perspektivy, tady se pak uplatňuje i to clonové číslo... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 30. 10. 2017 18:30

Asi se dá předpokládat APS-C (ale na druhou stranu proč by si úplný amatér hned nemohl pořídit ff). 85mm f2,8 mi Google najde hlavně něco od Sony.

Na celou rodinku 85mm a případně ještě na APS-C je dost. To je tak na postavy od pasu nahoru, nebo budeš od rodinky celkem dost daleko, případně jen nějakou maminku s děťátkem v náručí.

Já mám něco podobné doma. Manželka chce fotit rodiny, baví jí to, zřídila si malý ateliér, ale fotí hlavně venku. Zejména teď na podzim, kdy slunce mezi stromy a listím dokáže vykouzlit krásné barvy.

Když společně hodnotíme fotky, tak vidím její chyby. Nejzásadnější jsou asi tyto.
1. postava zády slunci/zdroji světla (Na blízko bych nezapomínal na interní blesk, pokud čas dovolí),
2. kompozičně "uřezané" části těla (kolikrát jsem řekl, krásné, ale chybí vrch hlavy, polovina ruky...), lépe pak v PC oříznout na poloviční rozlišení, než kvůli tomu smazat jinak hezkou fotku.

K cloně, f/2,8 je těžké něco říci.
Dle vlastností objektivu může mít měkou kresbu a s tím bojovala manželka na APS-C těle víc, jak s tím, že by měla osoby mimo HO (hloubku ostrosti) - na ff to má obráceně. Pokud bude objektiv ostrý i na 2,8, tak zase záleží na vzdálenosti od fotografovaného. Můžeš fotit ze 2 metrů a nedostaneš obě hlavy do HO ani na f/5,6 a pokud budeš fotit z 7 metrů celé postavy, tak f2,8 problém nebude.

Manželka nafotila už více jak 10 000 fotek a pomalu se učí ze svých chyb, osobně mi přijde, že málo sleduje scénu, hodně cvaká a spoléhá, že pak něco vybere. Také málo kontroluje snímky na displeji během focení. Vždy se ale pár pěkných fotek povede a po úpravě v editoru už opravdu něco vypaadá perfektně. Za focení si nic neříká. Postupně se posouvá a když vidím zejména na FB prezentované fotky místních placených hoby fotografek, tak někdy má fotky i hezčí. Bude to ale ještě dlouhá cesta zahrnující tisíce fotek a stovky hodin strávených u PC.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sententia.vitae 7. 11. 2017 15:25

ondrasheq: Jasný, že zamyslela a už i zkoušela. Zajímaly mě spíš vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo atd. Já už i s tímto objektivem fotila, ne že ne. Jde o to, že mám doma osmiměsíční děťátko, které má momentálně separační úzkost, takže nevydrží dlouho beze mě. A za jeho asistenci si focení nedokážu přestavit. Potřebuji na to čas i klid. Nakonec jsem fotila tady blízko v parku při pozdějším odpoledni a fotky se povedly. Známí byli spokojení. Odraznou desku jsem aspoň vyzkoušela. Je to zázračný nástroj. :-) Každopádně máte pravdu - nejlepší je fotit, fotit, fotit. Jen toho času kdyby bylo víc... :-)

-- 7. 11. 2017 15:26 --

Puntík: Děkuji, už jsem si to nastudovala. Ani jsem netušila, že něco takového existuje. :-D Přesto toho je na netu plno. :-D

-- 7. 11. 2017 15:39 --

Luckyghost: Jééé, moc díky za milý komentář. A manželku obdivuju. Též si budu zřizovat malý fotoateliér, kde plánuju zkoušet, zkoušet, zkoušet, pracovat se světly, učit se...

Co se týče kompozice, tak na ořiznuté části těla si snažím dávat pozor. Co se týče světla, snažím se fotit v co nejlepší denní dobu (před západem slunce) a to tak, aby slunce svítilo přímo do obličejů, jinak se učím s odraznou deskou.

Jinak rodina, kterou jsem fotila, byla velmi spokojená. Jen jsem měla problém, že jsem měla ostré obličeje rodičů, ale miminka už tolik ne. Asi to bylo dáno tím, že mimčo se většinou pohybovalo v jiné rovině snímku. Např. lezlo před rodiči apod. Takže příště asi zkusit zvolit vyšší clonové číslo? S objektivem se mi fotilo dobře, ale je pravda, že jakmile jsem fotila celé postavy, musela jsem jít opravdu poměrně daleko, což mi zajistilo, že jsem se pěkně vyřádila. :-D Jinak objektiv jsem dostala od Ježíška rovnou k foťáku. Manžel odkupoval od známé, co se zbavovala komplet celého vybavení, za dost slušné peníze. Já to netušila. On jen věděl, že si přeji zrcadlovku a nakoupil mi rovnou celou výbavu. :-D
sententia.vitae
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků