Zapojit5.1 - ano či ne?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pavlos23 10. 4. 2017 11:33

2017_03_06_08_52_205520.jpg
Ahoj, řešíme nový dům a už teď musíme určit, kde co bude. Koupil jsem si projektor na filmy a rád bych i slušný zvuk. Takže přední sloupy jsou jasný, sub taky. Ale řeším, zda dokoupit ještě střed a surroundy kvůli místu.
Nebo spíš takhle, AV mám v současnosti nastaven na na stereo, kde filmy jedou 2.1, ale dost často se mi stává, že některé filmy jednou hodně výbuchy atd a slovo je dost potichu, takže furt musím ubírat a přidávat hlasitost. Pokud bych dokoupil střed, soudím, že by se to vyřešilo. Ale problém nastává, že pokud bych dal střed, musím dát asi i surroundy, ale tam mám problém s umístěním. Za gaurč je dávat nechci, bylo by to u cesty na terasu a malé děti a repro na stojanech nebude to pravé. Takže jsou dvě možnosti. Buďto umístit nějaké satelity na strop vedle projektoru a nebo je zapustit do stropu a nasměrovat na gauč.
Je to jednoduché, ale odrazuje mě to, že to musím plánovat už teď a spíše odhadovat veškeré vzdálenosti.
Nebylo by jednodušší prostě zapnout 5.1 a surroundy prostě vynechat? (jedu celou dobu na 2.1, tak nevím, jak velký přínos má 5.1.
Nejsem si jist, jak by fungovaly, protože tam možná nějak dám asi menší sedačku a dám si křeslo pro sebe a mladá bude mít gauč, takže repro nebude mířit asi přesně na střed.

Díky za radu
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 10. 4. 2017 12:20

Pavlos23 píše:Nebylo by jednodušší prostě zapnout 5.1 a surroundy prostě vynechat? (jedu celou dobu na 2.1, tak nevím, jak velký přínos má 5.1.

to by nebylo ono (chyběly by zadní zvuky) - navíc je blbost používat AVR, pokud nebudeš dělat 5.1. jestli se rozhodneš pro 2.1, tak je lepší stereo zesík (nejlépe s dig. vstupem a výstupem pro sub)
ovšem pokud připravuješ domácí kino s plátnem, tak je škoda neudělat 5.1
to umístění zadních na strop není nic moc, ovšem v případě dětí to je rozumná varianta (po pár letech je můžeš zase dál dolu). zadní repro se umístují o něco výš než přední a tak by je možná šlo umístit na nějaké držáky kus pod strop - otázkou ale je, jak by to vypadalo...
jo a vzhledem k tomu, že máš rád dynamický zvuk, tak doporučuji slušné větší sloupy a pořádný AVR - ty levnější často nestíhají, navíc mají problémy se stereo muzikou
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavlos23 10. 4. 2017 12:36

problém je, že i ten projektor tam nebude vypadat dvakrát dobře, takže jsem koukal na nějaké zakulacené satelity od Cabasse, ty se hodí k projektoru Epson TW6700 a nebo pak přímo do stropu, vypadají jako středobasy do předních dveří auta, akorát se dají vyklápět, myslím, že je to JBL
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 4. 2017 12:40

Řešil jsem velmi podobnou situaci. Nakonec jsme se rozhodl pro uspořádání 3.1. Oproti 2.1 (2.0) je to u filmů velký rozdíl. Praktické soužití se zadními surroundy by prostě nebylo možné, tak jsem je oželel. Rozpočet byl omezený, ale chtěl jsem, aby to jakž takž hrálo i na stereo, tak jsem repro i receiver pořídil z bazaru. Dříve špičkové AVR se dnes dají ve slušném stavu koupit za zlomek původní ceny (20 %).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pavlos23 10. 4. 2017 20:32

Já právě nevím, zda má smysl dávat surroundy půl metru za hlavu. Ještě řešení je je nacpat až dozadu nad akvárium, ale to je tak 2,5 m za gaučem a roztáhnout od sebe nepůjdou
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 10. 4. 2017 20:35

Ideální nebude ani jedno. Ale u obou řešení vzdálenost a potažmo hlasitost nastavíš v AVR.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod stump 10. 4. 2017 23:24

ideální je být spokojený a mít u zádele názory ostatních, to jde velice snadno, stejně pak člověk přijde na to že se dívá na film 1 za měsíc :-D 5.1 je na muziku tragedie a když to tak vezmu tak 2.1 poslouchám stále
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Junior

Odeslat příspěvekod Pavlos23 11. 4. 2017 05:04

Doteď mi stačilo 2.1, jelikož v paneláku nemá smysl nic víc řešit, ale tady v domě je to jiné. Každopádně se to vše komplikuje díky zadním repro.
Proto mě zajímá i to řešení 3.1, což by nemuselo být špatné. U novostavby se vše tahá zdmi, tak to chce promyslet
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod dkdkdk 11. 4. 2017 06:07

Pokud surroundy v téhle situaci, tak jsem za řešení zapustit do stropu a vybrat nějaké, které se dají naklápět.
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavlos23 11. 4. 2017 10:34

Do stropu by mohly jít tyhle potvory:
http://www.cptpraha.cz/cs/jamo-ic-408-lcr-fg-d376
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 13. 4. 2017 09:13

A co ich skusit dat na tie bocne steny? Surroundove repro nema ist spravne zozadu, ale zboku a cca do metra zhora. To ze su asymetricky nie je az taky problem. To si AVR nastavi oneskorenie a hlasitost sam. Tiez mam surroundy asymetricky a vobec to nevnimam pri pozerani filmov. Ale ako pise Petulda, tie surroundy sa daju ozeliet, tiez som bol dlho bez nich. Ale ked uz to bude na platne, bola by skoda ich nevyuzit. Navyse na bocne steny si mozes vybrat elegantne riesenie kvalitnych nastennych repro vo farbe, aku si len zmyslis (napr. Bonbonus C a pod. styl repro). Na sledovanie filmov je ale velmi potrebny center. Presne ten problem, ktory popisujes ti zmizne. Krasne sa oddelia dialogy od sprievodnej hudby a efektov. Navyse pises, ze aj sedenie bude asymetricky, takze center svoj ucel 100 % splni.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pavlos23 13. 4. 2017 12:27

No jo, jeden by šel dát na stěnu mezi francouzská okna, ale kam ten druhý?
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod Pavlos23 17. 4. 2017 22:50

Asi to nakonec pořeším 3.1 a bude po *****. Prostě dávat 5.1 je zde složité a co jsem koukal, zadní stropní repro se spíš dává u systémů 7.1(2).
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod shamp1x 18. 4. 2017 09:39

Nějak detailněji jsem to nepročítal, ale předpokládám že se zadními reproduktory by neměl být problém. Pokud řešíš novostavbu, tak si připrav slabé husí krky, kterými protáhneš kabeláž za úroveň gauče. Zkus se podívat po nějakých stojanech (nejlépe dutých), které by jsi přivrtal do podlahy. Kabeláž protáhneš skrze stojan a reproduktory se ani nehnou. Vrchní část by to chtělo určitě otočnou, aby jsi mohl naštelovat úhel. Při takovémto řešení by neměl být s dětmi problém. Kabel vidět nebude, ani by za něj neměly tahat. Otázka je, jak to přežije reproduktor umístěný na stojanu.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 18. 4. 2017 11:24

Ujasni si či si viac potrpíš na film alebo na hudbu. Ak chceš čo najlepšiu kvalitu, choď do sterea a filmy sa pri tom v pohode zvezú. Pretože tak by si nemusel riešiť ani AVR. Stereo zosilňovač bude jednoducho za menej peňazí oveľa lepším riešením. No a ak si naopak potrpíš viac na filmy a hubu nejak neriešiš, potom surround bude stáť za to. Je to o preferenciách. A budeš na dome, s tou hlasitosťou si nebudeš musieť lámať hlavu. Žiadneho suseda nenaserieš. Ja mám aktuálne 2.1. A pritom som aj veľký nadšenec filmov/seriálov a pomerne často pozerám. Niekedy si robím aj vyslovene filmové dni a niekoľko hodín idem vkuse. A zvuk si užívam nadmieru. Nepociťujem že by mi chýbal surround. Naopak, hudobné pasáže si vyslovene užívam. Ale každý to môže mať inak.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků